Tacize, tecavüze karşı bir imza da sen ver!
Yaşadığımız taciz ve tecavüz olayları ne ilk ne sondu. Bunu biliyorduk. Yetkililerin ise bunun karşısına koydukları herhangi bir çözüm yoktu. Bunu da biliyorduk. Ama dur demek lazım!

Görükle’yi hatırlayacaksınız. Bir kadının işten çıkıp evine giderken takip edilişini mesela. Sonra başka bir gün yine takip edilişini... İstemediği birisi tarafından öpülmeye çalışıldığını... Zengin iş adamlarının kafeleri mesken tutup “Belki genç bir kız düşürürüm” hayallerini... Patronların “Victoria Secret gibi çalışanlar arıyorum” dediğini... Hatırlıyorsunuz elbette.
Tam biz bunları yeni konuşmuşken, bunları sizinle paylaşalı bir ay olmuşken bir taciz olayı ile daha karşı karşıya kaldı bir arkadaşımız.

Görükle'de yaşananları anlatan üniversiteli kadınların mektuplarını buradan okuyabilirsiniz:
Görükle’de taciz ve şiddet son bulsun diye...

Olay apartta bir çığlık sesi duyarak sesin geldiği kata indiğimizde başladı. Bir kadın arkadaş korkudan konuşamıyor, titriyor ve ağlıyordu. “Biri beni öptü ve kaçtı” diyordu. Hemen polisi aradık. O sırada arkadaşı sakinleştirmeye çalıştık. Polis geldiğinde ise kadının ne halde olduğunu umursamadan birtakım sorular yöneltti. Karakola ifade vermeye gittiğimizde de aynı sorular devam etti. “Bu saatte dışarıda ne işin vardı?”, “Senin yalan söylemediğini nereden bileceğiz, belki bizi kandırıyorsun?” gibi can sıkıcı sorular... Sürekli sorguya alınan arkadaşımız her polise tek tek olayı anlatmak zorunda kaldı ve anlattıkça ağladı. Anlattıkları karşısında polislerin inanmaması üzerine ve yaşadığı travma ile birlikte daha kötü olmuştu. Polisin “Siz çıkarsanız sokağa bizde kalem de kağıt da bitmez” cümlesi ile karşılaşan arkadaşımız polisin bu tepkisinden kaynaklı bu işin peşine düşmek istemediğini belirtti.

DUR DEMEK LAZIM!

Yaşadığımız taciz ve tecavüz olayları ne ilk ne sondu. Bunu biliyorduk. Yetkililerin ise bunun karşısına koydukları herhangi bir çözüm yoktu. Bunu da biliyorduk. Ama dur demek lazım! Asıl bilmemiz gereken ise buydu. Buradan hareketle bir imza kampanyası başlattık. ‘Tacize, tecavüze dur de, bir imza da sen ver’ kampanyası. Bir hafta boyunca açtığımız stantta yaklaşık bin kişiye ulaştık. Ulaşmaya da devam ediyoruz. İmza verenlerden kimisi “Ne bu çektiğimiz, son bulsun artık” derken, kimisi imza metinlerinden alıp çevresinden imza toplama sorumluluğunu üstlendi.
Görükle’de her beş kadından üçü sözlü veya fiziksel tacize maruz kalıyor. Bu gerçek aslında beraberinde her kadının kampanyamızın öznesi olduğu sonucunu doğuruyor. Biz de standımızda bunu anlatıp her kadın arkadaşımızı yaşadığımız taciz ve tecavüze karşı birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Topladığımız imzaları ise yine imza veren arkadaşlarımızla birlikte belediyeye götüreceğiz. Taciz ve tecavüz son bulana dek mücadelemize devam edeceğimizin vurgusunu yapıyoruz. Gerek ışıklandırmalar gerekse yetkililerin sorumluluklarını yerine getirene kadar buradayız, gitmiyoruz!

İlgili haberler
Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Bir taciz hikayesi: Suçlu olan ben değilim!

Esenyalı'da kimliği belirsiz bir erkek kadınları taciz ediyor. Otobüste ya da durakta adres sorma ba...