GÜNÜN DAYANIŞMASI: Sur’da oyuncak kütüphanesi
Sur’da kurulan Rengârenk Umutlar Derneği, çocuklar için “oyuncak kütüphanesi” açtı. Kütüphanenin en önemli özelliği ise cinsiyetçiliği pekiştirmeyen, şiddeti özendirmeyen bir kütüphane olması.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 18 yıl önce kurulan Umut Işığı Kadın Kooperatifi, OHAL’in ardından kendini feshedip çalışmalarına ara verdi. Tekrar kurulma kararı alan kooperatif, “Rengârenk Umutlar Derneği” olarak Sur’da çalışmalarına başladı. Dernek, ilk önce çocuklar için bir çalışmaya imza atarak “oyuncak kütüphanesi” açtı. Kütüphaneyi çok seven çocuklar, her gün geldikleri dernekte kütüphaneye koşuyor.

Dernek Koordinatörü Yeter Erel Tuma, kütüphanenin çocuklar üzerinde geliştirici bir etken olduğunu dile getirdi.

OYUN ÇOCUĞUN EN DOĞAL HAKKIDIR
Derneği Sur’da açtıkları ve Surlu çocuklarla buluştukları için ayrıca mutlu olduklarını belirten Yeter, “Oyun oynamak çocuğun en doğal hakkıdır. Sokaklar güvenli değil ve oyun alanı yok. O yüzden Rengârenk Umutlar Derneğinde çocukların eğlenerek ve oynayarak öğrenmesi için bir zemin hazırladık” dedi.

Dernek bünyesinde sosyal, kültürel atölyelerinde olduğunu kaydeden Yeter, çocuklar dil atölyesi ve oyun odalarında zaman geçirirken kadınlar için hazırlanan programları da olduğunu aktardı.

‘OYUNCAK KÜTÜPHANESİNE İHTİYAÇ VARDI’
Sur’da yasaklar ve çatışmalardan en fazla çocukların etkilendiğini vurgulayan Yeter, şöyle konuştu: “3 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ travmaların etkisini görebiliyoruz. Bundan dolayı bir an önce rehabilite çalışmasını başlatmak istedik. Oyuncak kütüphanesi açtık, tıpkı kitap kütüphanesi gibi. İsim yazdırıp oyuncak dağıtımı yapıyoruz. Haftanın iki günü, pazartesi ve perşembe günleri oyuncak değişim günü. Ailelerden ve çocuklardan çok iyi geri bildirimler alıyoruz.”

‘AİLELER ÇOCUKLARINI KÜTÜPHANEYE GÖNDERSİN’
Oyuncak kütüphanesinde daha çok grup oyuncaklarına yöneltmeye çalıştıklarına dikkat çeken Yeter, çocuklara ekip, grup, paylaşım ve dayanışmayı öğretmeyi amaçladıklarını söyledi. Yeter, “Kütüphanede bulunan oyuncaklar nitelikli oyuncaklar. Yani cinsiyetçiliği pekiştirmeyen, ayrımcılığı çağrıştırmayan ya da şiddeti özendirmeyen oyuncakları tercih ediyoruz ve çocukları o yönde yönlendiriyoruz” diyerek Sur’da bulunan ailelere de kütüphaneden faydalanması çağrısı yaptı.

İlgili haberler
Kız çocukları için cinsiyetçi izleri aşan bir kita...

Amerikalı Psikolog Stephanie Tabashneck hazırladığı boyama kitabıyla kız ve oğlan çocuklarına yöneli...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuğunuzu cinsiyetçilikten uzak tu...

Kız çocuğunuz mu var, erkek çocuğunuz mu? Peki onlarla ilişkiniz gerçekten de cinsiyetçi geleneklerd...

GÜNÜN DİKKATİ: Gelinlik giydirilmiş oyuncak bebekl...

Gelinlik giydirilmiş oyuncak bebeklerin çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin konuşan Psikolog Aran b...