GÜNÜN DAYANIŞMASI: Regl dostu noktalar
İskoçya’da evsizlerle dayanışmak için kurulan Simon Topluluğu çoğu zaman gözardı edilen bir problemi gün yüzüne çıkararak ‘evsiz kadınlar için regl dostu noktalar’ oluşturdu.

Evsizliğin nedenleri ve sonuçlarını inceleyen, Simon Topluluğu her yıl yarısı kadın olmak üzere yaklaşık 3 bin evsiz ile dayanışma gösteriyor. Topluluğun başkanı Lorraine McGrath ‘birçok evsiz kadının ailesi, akranları, okulları ya da başka yollar ile regl dönemlerine dair sağlıklı bilgi alamadıkları için bu dönemlerden korktuklarını ya da utandıklarını, bu yüzden de hijyen ürünlerine erişmekte zorlandıklarını’ belirtti.
Regl dostu noktalarda evsiz kadınlar için hijyenik ürünler ve su temin ediliyor
Topluluk bu sorunu çözmek için Edinburg ve Glasgow’un belirli noktalarına evsiz kadınlar için sıcak su, tampon, ped, peçete, ıslak mendil, yedek pantolon temin edilen ‘regl dostu noktalar’ kurdu. McGrath, kampanyanın çok sayıda bağışçısı ve destekçisi olduğunun altını çizdi.

İskoç hükümeti de geçtiğimiz temmuz ayında bir pilot uygulamaya başlayarak düşük gelirli kadınlar için ücretsiz hijyenik ped dağıtımı yaptı.

Kaynak: Gazete Karınca

İlgili haberler
Kadın tutuklular için ücretsiz ped hakkı kampanyas...

Tutuklu kadınların sorunları ve ihtiyaçlarını duyurmak, somut çözümler üretmek için dayanışma kampan...

82 örgütten ‘Hapishanelerde Ücretsiz Ped İstiyoruz...

Kadın mahpuslar regl dönemlerinde pede ulaşamıyor. Sağlık haklarına ipotek konuyor. 82 örgütün ortak...

‘İçeriden bir ses olmak istedim’

“Hapiste Ücretsiz Ped Hakkı” kampanyası yürütücülerine Kocaeli Cezaevinden mektup gönderen bir kadın...