GÜNÜN İLKİ: İskoçya, düşük gelirli kadınlara ücretsiz hijyenik ped dağıtacak
Dünya üzerinde birçok kadın hala hijyenik regl ürünlerine ulaşamıyor... Kadınların temel ihtiyaçlarından biri olan hijyenik ped İskoçya'da düşük gelirli kadınlara ücretsiz dağıtılacak...

Times gazetesinin haberine göre, pilot uygulama ile başlayacak dağıtım başarılı olursa İskoçya, dünyada geliri düşük kadınlara ücretsiz hijyenik ped dağıtan ilk ülke olacak.
6 ay sürecek pilot uygulama Aberdeen kentinden başlayacak. İskoç hükümetinin 42 bin 500 Sterlin tutarındaki uygulamasından Aberdeen'deki düşük gelirli en az 1000 kadın ve genç kız yararlanacak.
Eşitlikler Sekreteri Angela Constance, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İskoçya'daki kadın ve genç kızların hijyenik ürünleri kullanamamasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek özellikle düşük gelirli ailelere hangi ürünlerin ücretsiz olarak ulaştırılabileceğini düşündüklerini belirtti.
İşçi Partisi milletvekili Monica Lennon da başlatılan uygulamanın memnuniyet verici olmasına karşın yeterli olmadığını söyleyerek kadınların gelir seviyeleri ne olursa olsun İskoçya'daki tüm kesimden kadınlara bu tür ürünlerin ücretsiz dağıtılması gerektiğini ifade etti.

İlgili haberler
İtalya'da işçi kadınlara 3 gün regl izni

Orada da kadınlar bu iznin kağıt üzerinde kalmasından endişeli... Türkiye'de de bir dönem regl izni...

GÜNÜN HABERİ: Regl Emojisi

Doğru duydunuz. Regl emojileri geliyor. Anlamsız o kadar emojinin arasında ne güzel değil mi?

Ped, herkes için bir haktır

Pede erişim herkes için doğrudan sağlık hakkı ile ilişkilidir. Cezaevindeki mahpusların pede ulaşım...