GÜNÜN BİLGİSİ: Sağlıklı vajina için 4 öneri
Bedenimizi, cildimizi, aklımızı sağlıklı tutmak çok önemli. Ama vajina sağlığını da atlamayalım. İşte size ufak birkaç öneri…

Vajinanın her kadında farklılık gösterir. Yaş, beslenme şekli, yaşam ritmi, cinsel yaşam, genetik yapı gibi birçok durum vajinanın yapısını etkiler. Bu nedenle de her vajinada aynı sorunlar aynı biçimde ortaya çıkmaz. Bu nedenle aslında vajinanızın şeklinde, gelen akıntıda ya da kokusunda değişiklik olduğunu sezerseniz bir şeylerin normal düzeninde gitmediği ve bir problem olduğu çıkarımını yapabilirsiniz.
Böyle durumlarda bir uzmandan destek alabilir ve problemin sebebini öğrenerek gerekli önlemleri alabilirsiniz. Vajinanın ya da vajinal sıvıların normalden farklı olması strese bağlı kısa süreli değişimlerden kaynaklanabileceği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi ciddi problemlerin de habercisi olabilir.

- Reklamlara kanmayın


Reklamlarda gözümüze sokulan ‘kötü kokuları önleyen ped’, ‘vajina parfümü’ gibi ürünlerin yararlı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Her vajinanın kendine özgü yapısı olduğu için her vajinanın kendine özgü de kokusu, akıntısı vardır. Bu normali bozmak ve bunun için de kimyasal ürünler kullanmak hiç de sağlıklı değil.
Vajina, kendi kendisini temizleyebilen ve kendi dengesini koruyabilen bir organdır. Bakteri oluşumu nedeniyle temizlenmesi ya da temizliğinde ekstra hijyen ürünleri kullanılmasına gerek yok. Aksine, vajinanın kendi kurduğu dengeye dışarıdan müdahale etmek, vajina sağlığı için çok ciddi problemlere sebep olabiliyor. Vajina için kullanılan sabun ve parfüm içerikli temizlik ürünleri uzun vadede vajinanın bakteri florasına zarar verebilir. Vajina sağlığı için tuvalete gittikten ya da cinsel birliktelikten sonra vulvanın (vajinanın dışındaki gözle görülebilen kısım) temiz suyla yıkanması ve kurulanması yeterlidir.

- Cinsel ilişkiye dikkat


Vajinal sağlığı korumak için dikkat edilmesi gereken konuların en başında güvenli cinsel birliktelik gelir. Korunma yöntemlerinin kullanılmaması cinsel yolla bulaşan hastalıklardan rahim ağzı kanserine kadar pek çok ciddi rahatsızlığın kaynağı. Bu nedenle özellikle cinsel birliktelik sırasında mutlaka kondom (prezervatif) kullanılması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve rahim ağzı kanseri riskine karşı düzenli uzman kontrolü ve enfeksiyon riskine karşı cinsel ilişkiden sonra vajina ve vulva temizliğine ekstra özen gösterilmesi vajina sağlığının korunması açısından büyük önem taşıyor.
Ayrıca cinsel ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcıların kimyasal içeriğinin de vajinanızın pH dengesini bozmayacak içerikte olmasına dikkat etmelisiniz. Gliserin, paraben, parfüm ve alkol içerikli ürünler vajinanızdaki yararlı bakterilere zarar verebilir ve uzun vadede vajina sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

- İç çamaşırı seçimi


Sağlıklı bir vajina için pamuklu kumaşlardan üretilen iç çamaşırları tercih etmek de önemli. Daha seksi görünmek ya da fazlalıklarınızı gizlemek gibi pek çok nedenle polyester içeren, dantelli ya da likralı iç çamaşırları kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak yüzde yüz pamuk olmayan iç çamaşırları vajina bölgesinin nefes almasını engelleyerek mantar oluşumuna ve vajina için zararlı olan bakterilerin üremesine davetiye çıkarıyor.
Pamuklu ürünler kullanmanın yanı sıra iç çamaşırınızı her gün değiştirmeli ve iç çamaşırı temizliğinde kullandığınız temizlik ürünlerinin doğal içerikli olmasına dikkat etmelisiniz. Uyurken iç çamaşırınızı çıkarmanız tüm gün kapalı kalan ve hava alamayan vajinanızın nefes almasına yardımcı olacaktır. İç çamaşırınızın nemli olması da zararlı bakterilerin ve mantarların üremesine ortam hazırlayabilir. Bu nedenle iç çamaşırlarınızı giydiğiniz süre boyunca kuru tutmaya dikkat etmelisiniz.

- Beslenme düzeni vajinanızı da etkiler


Bedenin bütününden ayıramayacağımız vajinanın sağlığında tabi ki beden sağlığı da önemli. Beslenme düzeniniz ve vücudunuza giren besinlerin bedeninizin asit-baz dengesinde yaratacağı değişimler vajinanızın kendi kendini temizleme mekanizmasını da etkiler. Özellikle yeşil bitkiler ve meyveler, antioksidan içerikli besinler ve bol su tüketimi vajinanın kendi pH dengesini korumasına yardımcı olacaktır. Kırmızı meyveler, ananas, zencefil ve yeşil sebzeler de vajina sağlığının korunmasında destekleyici olan besinlerdir.
Vajina sağlığınızı korumak için uygulayacağınız tüm bu yöntemler enfeksiyon oluşumunu en aza indirerek vajinanızın kendi dengesini korumasına yardımcı olacaktır.

Bu yöntemlerin yalnızca vajina sağlığını korumak için destekleyici sağlıklı yaşam uygulamaları olduğunu unutmayın. Vajinanızda ya da vulvanızda yanma, kaşınma, kızarıklık, kötü kokulu akıntı gibi değişiklikler gözlemlediğiniz durumlarda mutlaka bir jinekoloğa danışmalısınız.


İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Elinize ayağınıza sağlık

Bugünkü önerimiz el-ayak mantarına doğal çözümler bulmak için ne yapabileceğinize dair...

GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 maddede sağlıklı yiyecekler daha...

Size çok basit 5 öneri vereceğiz. Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde zaten sağlıklı olarak tüke...

5 Maddede depresyonla nasıl baş edilir?

Dünya durmuş, bir daha hiçbir şey değişmeyecek gibi hissediyor musunuz? Uykusuz, bitkin, hayattan ze...