GÜNÜN BİLGİSİ: Gözaltı torbalarıyla vedalaşmanın ipuçları
Gözaltı torbalarınız ve morluklarınızla vedalaşmak için hayatınızda yapabileceğiniz küçük değişiklikler neler mi? Sizin için derledik.

TUZLA VEDALAŞIN!
Gözaltı bölgesi vücudunuzun sodyum seviyesinin en düşük olduğu bölgelerden biri olduğu için gereğinden fazla tuz tükettiğinizde bu bölgelerde şişlik oluşması kaçınılmaz hale gelebilir. Bu nedenle tuz yüklü bir akşam yemeği yediğinizde sabah gözaltı torbalarınız şişmiş olarak uyanabilirsiniz.

ALERJİNİZİ YÖNETİN!
Alerjilerin artış gösterdiği mevsimlerde burnunuz dışında en çok etkilenen organınız sürekli sulanan ve şişen gözlerinizdir. Bu dönemlerde hekiminizin önereceği alerji giderici ilaçlarla gözaltı bölgesindeki şişliklerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. Özellikle burun tıkanıklığına, sürekli hapşırmaya neden olan alerjiler gözlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

UYKU POZİSYONU TORBALARIN ÇOĞALMASINA NEDEN OLABİLİR!
Sağ ya da sol yanınıza yatanlardansanız, yerçekimi sıvıların gözaltı derinizde toplanmasına neden olduğu için gözaltı torbalarınız oluşabilir. Mümkün olduğunca sırt üstü ve başınızın altını yüksek tutacak şekilde yatmayı deneyin.

YATMADAN ÖNCE MAKYAJINIZI MUTLAKA TEMİZLEYİN
Yatmadan önce silinmeyen makyaj göz ve göz çevrenize zarar vermesinin yanı sıra şişkinlik ve gözaltı torbalarının artmasına da neden olabilir.

ALKOLDEN UZAK DURUN!
Alkol cildinizdeki nemi azaltır. Özellikle göz çevresindeki narin bölgenin nemi azaldığında göz torbaları oluşabilir. Yatmadan önce bir bardak su için ve göz çevrenize uygun bir nemlendirici kullanın.

GÖZLERİNİZİ UV IŞINLARINDAN KORUYUN
Vücudunu güneş ışığından korumak için yaptıklarınızı yüzünüz için de yapıyor musunuz? Çok fazla güneş, cildinizin sarkmasına, gözlerinizin kırışmasına neden olabilir. Yüzünüzü zararlı ışınlardan korumak için güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka kullanın.

SİGARA İÇMEYİN
Sigara, cildinizi kurutur ve zayıflatır. Sigarayı bırakarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

GÖZLERİNİZE SOĞUK KOMPRES YAPIN!
Gözleriniz şişiyorsa soğuk kompres yapın. Soğuk şişkinliği hafifletir. Bunun için soğutulmuş kaşık, salatalık dilimleri veya çay poşetlerinden yararlanabilirsiniz.

GÖZ KREMİ KULLANIN
Gözaltı morluk ve şişliklerinizi gidermek için hekiminizin önereceği göz kremlerini kullanın. Kulaktan dolma bilgilerle kullanacağınız hemoroid kremleri göz çevresindeki cildinizi tahriş edebilir.

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Kiraz Çiçeği Mevsimi

Japonya’da senede bir kez gerçekleşen kiraz çiçeklerinin açması olayı, yerli yabancı herkesin ilgisi...

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadın beyni erkek beyninden daha ak...

Bilim insanları kadın ve erkeklerin beyin fonksiyonlarını inceledi. Araştırmaya göre; kadınların bey...

GÜNÜN BİLGİSİ: Spor ruhsal hastalık riskini azaltı...

Türkiye’de ve dünyada her 5 kişiden birisi herhangi bir ruhsal rahatsızlık yaşıyor. Kronik rahatsızl...