GÜNÜN BİLGİSİ: Gelincik Merkezine 7 yılda 53 bin kadın başvurmuş
7 yıl önce Ankara Barosu tarafından kurulan Gelincik Merkezi 7 yılda 53 bin kadınla temas etmiş. 3 bin 926 kadına ise avukat desteği sunulmuş.

Ankara Barosu tarafından 2011 yılında fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalan kadın, çocuk ve LGBTİ bireylere hukuki destek için kurulan Gelincik Merkezi, 7’nci yılını geride bıraktı. Merkezin çalışmaları hakkında bilgi veren Gelincik Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Gülfem Yüksel, “7 yılda Türkiye genelinde 53 bin kadın merkeze başvuru yaptı. 3 bin 926 mağdura avukat ataması yapıldı” dedi.

DHA’dan Özkan Arslan’ın haberine göre; Gelincik Merkezi hakkında bilgi veren Avukat Gülfem Yüksel, “Yaptığımız istatistiki verilere göre bugüne kadar 53 bin mağdur kadına ulaşılmıştır. Bunun yanında çocuk ve LGBTİ bireylere de hizmet vermekteyiz. Şiddet mağduru herkes, bize, 444 43 06 numaralı telefonumuzdan 7-24 saat ulaşıp yardım isteyebilir. Bu tür mağdurlara umut olmaktayız" dedi.

HİÇBİR ÜCRET ÖDENMİYOR
Yüksel, merkeze başvuru yapan mağdurlara ilk aşamada gönüllü avukat verdiklerini belirterek, “Hiçbir ücret ödenmiyor. Bu, tamamen gönüllülük esasına bağlı olarak yapılan bir hizmettir. Bunun yanında sığınma evlerine yerleşmelerine yardım ediyoruz. Kendi imkanlarımızla çeşitli yardımlarda da bulunuyoruz” diye konuştu. 

AVUKATLAR EĞİTİMDEN GEÇİYOR
Gelincik Merkezinde, şiddet olaylarına karşı özel eğitim almış, konusunda uzman 45 rehber avukat ve 221 gönüllü avukat çalışıyor. Merkezde ayrıca ihtiyaç halinde, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından da yardım alınıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Gönlümün çekirdeğinde sızı var

Annem içeri götürdü bizi. Bana baktı sonra: ‘Göremedim, bilemedim, öyle değildir, yapmaz dedim. Sonr...

GÜNÜN DAVASI: Oğlunu öldüren Nezir Türkoğlu hakim...

Boşanma aşamasındaki eşi Neriman Deniz’i arayarak, “Oğlunu öldürdüm, gel al” diyen Nezir Türkoğlu ha...

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Geçmişten günümüze el sanatları s...

8 Mart Kadın Dayanışma Derneğince düzenlenen, Fatma Çakıcı ve Grubunun hazırladığı geleneksel el nak...