GÜNÜN BİLGİSİ: Eşin izni olmadan gayrimenkul satılabilir mi?
Ailenizle birlikte yaşadığınız eviniz sizin üzerinize olmasa bile sadece eşinizin imzası ile satışı yapılamaz.

Medeni Kanuna göre evli çiftlerin mal sahibi olarak oturduğu gayrimenkullerin eş muvafakati alınmadan satılması yasak. Ancak bunun için gerekli çok küçük bir detay yerine getirilmediği için binlerce gayrimenkulün satışı eş muvafakati alınmadan gerçekleştirilebiliyor.

Bir konutun aile konutu olması demek, ailenin ikametgahının o konutun adresi olması demek. Medeni Kanunun 194. maddesine göre, bir aile konutunun eş muvafakati olmadan satılması mümkün değil.
Ancak yaşamın her yanını saran ataerkil sistem nedeniyle Türkiye’de binlerce aile konutu eş rızası olmadan satılabiliyor.

Eşlerden biri konutun resmi sahibi olmasa dahi tapu dairesine gidip bu konutu aile konutu olarak tescil ettirdiğinde kendinden habersiz satış yapılmasına izin vermeyerek hakkını korumuş olur.

AİLE KONUTU ŞERHİ NEDİR?
Tapuya konulacak ‘aile konutu’ şerhi aslında oldukça basit birkaç dakikalık bir işlem. Bu işlem için ise yalnızca kimlik belgesi, ikametgah ve evlilik cüzdanı ile tapuya gitmek yeterli. Böylelikle resmiyette tapuda adı görünmese dahi bir şekilde eş durumundan ötürü hakkı olan ve ikametgahının bulunduğu konutta yaşayan kişiler haklarını yasal koruma altına alabilir.

İlgili haberler
DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlan...

Doğum borçlanması yine gündemde... Emekli olmak için gereken yaşı doldurdunuz. Ama prim gün sayısını...

Avukatınız cevaplıyor; Boşandıktan sonra eşimin so...

Kadınlar soruyor Avukat Devrim Avcı yanıtlıyor...

Avukatınız cevaplıyor; Evlendiğimde kendi soyadımı...

Kadınlar soruyor Avukat Devrim Avcı yanıtlıyor...