GÜNÜN BELLEĞİ: Tyra Hunter’i transfobi ve ırkçılık öldürdü
7 Ağustos 1995 günü Tyra Hunter adlı trans kadın geçirdiği trafik kazası sonrası tedavi edilmedi. Tyra, transfobik ve ırkçı tutumlar yüzünden ölüme terk edildi.

Tyra Hunter, Afro-Amerikan Trans bir kadındı. 7 Ağustos 1995 günü 25 yaşındayken, içinde bulunduğu araç kaza yaptı. Ağır yaralanan Tyra, cinsiyet kimliğinden dolayı tedavi edilmedi. Ölüme terk edilen Tyra’nın hikayesi şöyleydi:

Kuaförlük yaparak geçinen Tyra, müşterisine gitmek için bir araca binmiş ve bu araç yolda kaza yapmıştı. Ağır yaralanan Tyra Hunter’ın ilk yardım tedavisinde pantolonu kesildi. Penisi olduğu fark edilen kadının trans olduğu anlaşılınca tedavi yapılmak istenmedi. İlk yardım tedavisi başka bir görevli Tyra’ya yardım edene dek aksadı. DC General Hospital’a kaldırılan Tyra buradada transfobiyle karşılaştı. Hastaneye geldiğinde acil bölüm doktorlarından biri Tyra’nın trans olması nedeniyle tedavi etmeyi reddetti. Yeterli bakım yapılmadı ve Tyra hayatını kaybetti. 

Göz göre göre ölüme terk edilen Trya’nın ardından translar, insan hakları savunucuları ve yerel Afro-Amerikalıların öfkesine ve tepkisine neden oldu. Tyra’nın 12 Ağustos’ta kaldırılan cenazesine 2000’den fazla kişi katıldı.

Tyra’nın annesi Margie kızının ölümü üzerine dava açtı. LGBTİ gruplar, insan hakları savunucuları davayı sahiplendiler.

Açılan dava 11 Aralık 1998’de sonuçlandı. Jüri, ihmal ve görevi kötüye kullanma suçlarından doktorların ve itfaiye çalışanlarının Tyra’nın ölümüne sebep oldukları gerekçesiyle D.C. İnsan Hakları Kanunu’na dayanarak Kolumbiya Bölgesi’ni sorumlu buldu ve 11 Aralık 1998’de Hunter’ın annesi Margie’ye 2.9 milyon dolar değerinde tazminat ödenmesine karar verdi. Toplam tazminatın 600 bin doları D.C. İnsan Hakları Kanunu’na dayanarak olay yerinde Tyra’nın açık bir şekilde sözlü olarak aşağılanması ve Tyra’ya tıbbi müdahalede bulunulmamasından doğan zarara karşılık olarak verilirken; 1.5 milyon dolarlık tazminat, görevi ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermekten kaynaklı ekonomik zarar ile Tyra’nın bilinci açıkken çektiği acı ve mağduriyetinden dolayı annesine verildi. D.C. General Hastanesi’ndeki doktorlar, acil serviste iç kanamadan ölen Tyra’yı tedavi etmedi. Oysa bir cerraha yönlendirilip kan nakli yapılsaydı Tyra’nın hayatta kalma şansının yüzde 90 olduğu mahkeme sırasında sunulan delillerle ispatlandı.

Tyra’nın ölüm yıldönümlerinde bir araya gelen LGBTİ’ler, tıbbi bakım taleplerinde karşılaştıkları zorlukları dile getiriyorlar. LGBTİ’lere, özellikle de trans ve renkli kadınlara yönelik sayısız şiddet ve ayrımcılık olayını hatırladıkları gibi buna karşı yapılacaklar üzerinde de tartışıyorlar.

Kaynak: Çatlak Zemin

İlgili haberler
Kanada'da ırkçı sağlık sistemine dava: Kadınlar zo...

Kanada’da yerli, engelli, akli dengesi yerinde olmayan kadınların ‘zorla kısırlaştırdıkları’ iddia e...

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Trans bebeği satan dükkan ka...

Çin’de üretilen ve Paraguay’ın Ciudad del Este şehrinde bir oyuncak bebeği satan dükkana tepki yağdı...

GÜNÜN FİLMİ: Danimarkalı kız

İlk trans kadın Lili Elbe’nin kendini keşfetme ve gerçek ‘kendi’ olmak için ölümü göze alarak kat et...