GÜNÜN BİLGİSİ: Yüz bakımında 5 hata
Yüz bakımı, cilt sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Yüz bölgesi, farklı hassasiyet ve asit değerleri taşıması bakımından ayrıca ilgi gösterilmesi gereken bir alandır.

Yüz bakımı, cildinizin güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için doğru adımlardan oluşan rutinlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ancak bu rutinler doğru adımlardan oluşmadığı takdirde vücudun en hassas dokusuna sahip bölgelerinden biri olan yüz bölgesindeki cilt dokusunda kaosa neden olabilirsiniz.

İşte bu rutinleri doğru uygulamanızın önüne geçen 5 temel hata:

1.ELLERİ DEZENFEKTE ETMEDEN YÜZ TEMİZLEMEYE BAŞLAMAK
Gün boyunca ya da uykudan yeni uyandığınızda vücudunuzda kir, yağ ve bakteri tabakası birikmiş olacaktır. Yüz temizleme rutininden önce elleri bu tabakadan arındırmalısınız. Aksi halde ellerde bulunan kir yüz temizleme esnasında yüze de temas edecektir.

2. HER SABAH PEELİNG UYGULAMAK
İnsan vücudundaki cilt dokusunun kendi kendini yenileme gibi bir operasyonu halihazırda bulunur ve bazı günlük temizleme işlemleri bu doğal döngüyü bozar.

Özellikle yüz temizleme işlemlerinde bu döngünün bozulması cilt yapısını karmaşık hale getirecektir; ciltte aşırı kuruluk, yağlanma veya pullanma gibi problemlere yol açacaktır.

Bu sebeple uygulayacağınız temizleme işlemlerinin bu döngüyü bozacak biçimde değil de, bu döngüye yardımcı olacak şekilde olması önemlidir.

Özellikle yapısında granül veya aşındırıcı tanecikler bulunduran peelingler, cilde her uygulamada zarar veriyor. Bu sebeple daha nazik dokuya sahip peelingleri en fazla haftada

1 kere kullanmanızda fayda var.

3. DOĞRU TEMİZLEYİCİ ÜRÜNÜ KULLANMAMAK
Binlerce kozmetik veya dermo kozmetik ürünün arasında kaybolmuş olabilir ve doğru ürünü bir türlü bulamıyor olabilirsiniz.

Bunu anlamak için cildinizi gözlemlemeniz önemli. Eğer temizleme halinden sonra ciltte aşırı kuruluk, pullanma gibi durumlar oluşuyorsa kullandığınız üründe ısrarcı olmamalısınız.

Yağlı bir dokuya sahipseniz yağ kontrolü sağlayacak jel ürünler, kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici özellikli krem dokulu temizleyiciler kullanabilirsiniz.

T bölgesinde yağlanma, diğer bölgelerde kuruluk bulunan karma ciltliler, aloe vera gibi natürel bitki özlü ve hidrasyon desteği yapan ürünleri tercih edebilirler.

4. SICAK SU İLE YÜZ YIKAMAK
Özellikle soğuk günlerde tercih ettiğimiz sıcak su, cildin gerekli yağ tabakasını bozarak ciltte kurumaya ve tahrişe neden olur.

Bu sebeple sabah uyandığınızda veya temizlik rutini sonrasında yüzü ılık suyla durulamak sağlıklı olacaktır.

5. SERT DAVRANMAK
Yüz temizleme ürünlerini sert bir şekilde uygulamak, iyice ovalayarak kiri ve ölü deriyi atmak istemek cildinizin tahriş olmasına neden olacaktır.

Uygulama sonra sert havlu veya kağıt havlu gibi ürünler kullanmak, aynı havluyu tekrar tekrar kullanmak gibi durumlar da hem cildinizin tahriş olmasına hem de temizlenen gözeneklerin doğrudan kire maruz bırakılmasına neden olacaktır.

En iyisi hafif bir uygulamadan sonra cildinizi pamukla nazikçe kurulamak olacaktır.


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Yoğurdun faydaları say say bitmiyor

Saymakla bitmeyen marifetleriyle soframızdan eksik etmememiz gereken bir lezzet: yoğurt.

GÜNÜN BİLGİSİ: Çocukların yalan söylemesi normal m...

Yalan, sosyal olarak arzu edilen bir şey olmasa da, başkalarının ne hissettiğini ve ne düşündüğünü b...

GÜNÜN BİLGİSİ: Pelvik taban kasları neden önemli?

Pelvik taban karmaşık ve özellikle kadınlar için önemli bir sistem. Ama kas, sinir ve bağ dokularınd...