GÜNÜN ACI BİLANÇOSU: Her üç evsiz kadından biri günlük tecavüze uğruyor!
Fransa’da her üç evsiz kadından biri her gün tecavüze uğruyor. Cinsel saldırılara karşı çok savunmasız olan evsiz kadınlara dair ise hiçbir önlem ve çalışma yok.

FranceInfo haber kanalı geçtiğimiz hafta sokakta yaşayan kadınların uğradığı tecavüz ve cinsel saldırıları konu alan bir dosya yayınladı. Fransa’nın sokaklarında evsiz kadınların yaşadığı insanlık dışı uygulamaları gözler önüne seren dosya, aynı zamanda Fransa sokaklarının karanlık yüzünü ortaya koyuyor. Evsiz ve sokakta yaşayan kadınların tanıklıklarını ve Evsizler Vakfının verilerini içeren dosya, Fransa’da her üç evsiz kadından birinin günlük olarak tecavüze uğradığını gözler önüne seriyor.

‘TOPLUMUN GÖRÜNMEYENLERİYİZ’
Martine, 2007 yılından bu yana sokakta yaşayan bir kadın. “Toplumun görünmeyenleriyiz. Sokakta yaşadığımız için vücudumuz sanki dokunulabilir. Bunun için erkeklerin gözünde sokakta hazır bekleyen objeler gibiyiz. Elli yaşındayım. 10 yıldır sokakta yaşıyorum. Yaşadığım her saldırı ve tecavüzü beynimde normalleştirdim. Günümün bir parçası oldu. Olup bitenleri anlatmam bu nedenle artık zor olmuyor. Hatırlamadıklarım da vardır ama sayısız kez tecavüze uğradım” diye anlatıyor yaşadıklarını, “Beynimin çatlamaması için bunu artık yaşamın bir parçası olarak normal görmeye başladım” diye de ekliyor.

İLKİNİ EVDE YAŞADIĞI TECAVÜZ ZİNCİRİ
Sayısız kez tecavüze uğrayan Martine, kendisine tecavüz eden insanların profillerini çizerken, “İki çocuk babası olup her gün önümden geçerek çocuklarını okula almaya giden bir baba, 15 yaşındaki Ukraynalı bir çocuk, 22 yaşındaki bir genç… Bu nedenle her insanın artık saldırgan olduğunu düşünüyorum” diyor.
10 yıldır sokakta kalan Martine’e, neden sokakta yaşadığı sorulduğunda, “Babama sorun. O çocukluğumda bana yaptıklarını anlatsın” diyerek, sayısız kez sokakta ilkini evinde yaşadığı tecavüz zincirini özetliyor.
Adını vermeyen bir başka evsiz kadın ise “17 yıldır sokakta 70 kez tecavüz gördüm” diyor. Dosyayı hazırlayan Franceinfo’dan Anne Lorient, erkekler için evsiz kadınların ücretsiz cinsel ihtiyaçları karşılayan savunmasız kadınlar olarak görüldüğünün altını çiziyor.


HER GÜN TECAVÜZE UĞRUYORLAR
Entourage Derneği Başkanı Agnès Lecordier, ciddi bir istatistik veri olmasa da Fransa’da sokakta yaşayan üç kadından birinin her gün tecavüze uğradığını ifade ediyor. “Devletin bu konuda bu kadınları korumak için hiçbir önlemi yok. Sokakta yaşayan kadınlar cinsel saldırı ve tecavüze karşı çok savunmasız. Bu konuda hiçbir çalışma bulunmuyor. Bu kadınlar her insanı artık potansiyel bir saldırgan olarak görüyor” diyen Lecordier, kadınların yaşadıkları karşısında sığınacakları hiçbir kurumsal yapı da olmadığını ifade ediyor.

RUHLARINDAKİ YARALARA GÜÇ YETMİYOR
Yine Paris’te faaliyet yürüten acil sağlık yardım ekiplerine ait barınağın başkanı Quentin Le Maguer, “Sokakta yaşayan tüm kadınlar bu tür şiddetle karşı karşıya. Bu durumda olduğunu anladığımız kadınları ancak bir süre barınakta tutup fiziki yaraları varsa tedavi ediyoruz ve yeniden sokağa dönüyorlar. Ama onların ruhlarında açılan yaraları görmeye gücümüz yetmiyor” diyor.

Kaynak: yeniozgurpolitika.org

İlgili haberler
Fransa’da 109 kadın şiddet kurbanı oldu

Şiddet dünyanın her yerinde kadınların en temel sorunlarından. Fransa’da geçen yıl 109 kadının aile...

Kocamın bana her gün tecavüz etmesine göz yumdum ç...

Son birkaç haftadır, “Bu hikayeyi kendime mi saklasam, çok mu konuştum acaba?” diye sorguluyordum, a...

Günün şiddet tablosu: İşkence, öldürme, rehin alma...

Henüz günün yarısına bile gelmemiştik bu haberi hazırlarken. Ülkenin dört bir yanında can yakan, öfk...