Kocaeli’de kadınlar kanserde erken teşhisin önemini konuştu
Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinin (KETEM) katılımıyla kanserde erken teşhis konuşuldu

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Kanserde Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile çağın hastalığı olan kanser hakkında konuşmak için buluştu.
Yenikent’teki dernek binasında düzenlenen etkinlikte KETEM’den gelen yetkililerin anlattıkları kadınlar tarafından ilgi gördü. Kanserle ilgili broşürlerin dağıtıldığı etkinlikte, slayt gösterimi eşliğinde sunum yapıldı. Erken teşhis için evde muayene yöntemleri hakkında bilgi edinen kadınlar, akıllarına takılan sorulara cevaplar buldu. Etkinlik sonunda kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde dayanışmayı güçlendirmek adına buluşmak için sözleşti.

‘KOCAELİ’DE KANSER VAKALARI ÇOK FAZLA’
Etkinlik sonrası konuşan Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Şahin, Kocaeli’nin kanser vakalarında başı çektiğini söyledi.
Büyük sanayi kuruluşlarının bulunduğu Kocaeli'nin bu kuruluşların yol açtığı hava kirliliği nedeniyle kanser vakalarının en çok görüldüğü şehirlerden olduğunu belirten Şahin, "İnsanlar bir yandan ekmek parası için sanayi kentlerine göç ederken, bir yandan da birçok aile bu sanayi fabrikalarında kazandıklarından fazlasını kanserli bir yakınına harcamak durumunda kalabiliyor. Hatta tedavi için evini barkını, varını yoğunu satanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok” dedi.
Bu tür etkinliklerinin devam edeceğini belirten Şahin, kadınların Yenikent’te bulunan dernek binalarına gelerek ya da sosyal medyadan iletişime geçerek kendilerine ulaşabileceklerini de sözlerine ekledi.

YUMURTALIK KANSERİ BELİRTİLERİ
Yumurtalık kanseri belirtileri, genellikle kanser diğer organlara sıçramadan ortaya çıkmıyor.
Kadınlar için en ölümcül beşinci kanser türü olan yumurtalık kanseri, diğer kadın üreme sistemi kanserlerinden daha fazla ölüme sebep oluyor. Yumurtalık kanseri bu kadar yaygın, ancak teşhis edilmesi bu kadar zor! Bazı durumlarda erken uyarı sinyalleri olsa da bunlar çoğu zaman anlaşılması güçtür veya yanlış tanı konması kolaydır. Tüm vakaların sadece yüzde 20’si erken teşhis ediliyor.
İlgili haberler
Meme kanseri kabusumuz olmasın!

Dünyada kadınlar arasında yüzde 30’luk oranla en sık görülen kanser türü olan meme kanserini alt etm...

Sömürüye karşı mutlak bir direnme hikayesi: Yüzleş...

“Bu film illa başkalarına umut vermek için ya da illa güçlü hikâyeleri yan yana getirmek misyonu içi...

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Meme kanseri ilacı arıyorsanız...

Meme kanseri ilaçları devlet ile üretici firma arasında yaşanan eksikliklerin giderilememesi nedeniy...