GÜNÜN DİKKATİ: Kilo verememenizin sebebi hastalık olabilir
Yeme içmenize dikkat etmenize rağmen hâlâ şişmanlıyorsanız, uzmanlar bu durumun hipotiroidi, diyabet, böbrek üstü bezlerinin çok çalışması gibi bazı hastalıklardan kaynaklanabileceğini söylüyor.

“Şişmanlığınız için mutlaka doktora gidin ve bir kan sayımı yaptırın!” uyarısında bulunan uzmanlar, şişmanlığa sebebiyet veren hastalıkları ise şöyle sıralıyorlar:


İNSÜLİN DİRENCİ VE DİYABET
Karın ve bel çevresinde yağlanmanız fazla ise diyabet riskiniz artmıştır. Tip 2 diyabet ile obezite arasında çok yakın bir ilişki var ve diyabetlilerin yüzde 80’i şişman. Şişmanlık insülin direncine, insülin direnci de diyabete sebep oluyor. Eğer şişmansanız, kan şekerini kontrol altına almanız gitgide zorlaşacağı için diyabet tedavisi görmeden kendi kendinize kilo vermeniz neredeyse imkânsız olacaktır. Diyabet sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Kontrol altında tutulmayan diyabet, böbreklere, kalbe, damarlara, sinir sistemine ve ayaklara çok büyük zararlar verir. Ağzınız kuruyor, çok sık susuyorsanız, çok acıkıyorsanız, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, ayaklarınızda yanma, uyuşma ve karıncalanma varsa diyabet olabilirsiniz. Tip 2 diyabetten kaçınmanın en iyi ve en kolay yolu kiloyu kontrol altında tutmaktır. Diyabete anne ve baba üzerinden yatkınlığınız olabilir yine de, normal kiloda kalmayı başarırsanız diyabete yakalanma riski azalır.


POLİKİSTİK OVER
Yumurtalık kistleri de kilo sorunlarına yol açabiliyor. Elma tipi yağlanmaya sebep olan yumurtalık kistleri özellikle bel ve karın bölgelerinde yağların toplanmasına yol açıyor. İşte bu yüzden polikistik overli kadınlar kilo vermekte zorlanıyorlar. Kist sorunu yaşayan kadınların özellikle karbonhidrattan fakir beslenmeleri gerekir. Vücutta şekere dönüşen karbonhidratları azaltıp protein miktarını artırarak, düzenli egzersiz yapıldığında sonuç alınabilir.


HİPOTİROİDİ
Tiroit bezinin az çalışarak yetersiz hormon üretmesi demek olan hipotiroidi de şişmanlığın en önemli sebeplerinden biridir. Sıcağa dayanamıyorsanız, ellerinizde titreme varsa, duygularda ciddi değişiklikler fark ediyor, kendinizi huzursuz hissediyorsanız, hiçbir şeye konsantre olamıyorsanız, saçlarınız dökülüyorsa, kabızlık sorunu yaşıyor ve kilo alıyorsanız, tiroit beziniz yavaşlamış olabilir. Eğer aldığınız kilolarınızın sebebi tiroit yetmezliği ise kilo vermek çok zor demektir. Bu tür şikayetleriniz varsa mutlaka tiroit hormonlarınıza baktırmalısınız.


D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
D vitamininden mahrum kalındığında sadece kemiklerimizde zayıflama ve ağrı hissetmiyor, aynı zamanda aldığımız kilolaları da veremiyoruz. D vitamini azlığı, hormon düzeylerini değiştirerek insülin direncini artırıyor ve diyabet riskini yükseltiyor. D vitamini güneş ışınlarıyla sentezlenir ve yağda erir. Bu yüzden yaz kış her gün kolları dirseklere kadar sıvayıp iç taraflarını ve yüzünüzü güneşlendirmeniz gerek. Güneşle doğrudan temas önemlidir.

GÜNÜN BİLGİSİ: Günde 20 dakika güneş ışığı D vitamini eksikliğini karşılıyor


BÖBREK ÜSTÜ BEZLERİNİN ÇOK ÇALIŞMASI
Sık sık enseden başlayan baş ağrılarınız oluyorsa, boyun bölgesinde kalınlaşma ve yağ birikmesi oluyorsa, yüzünüz yusyuvarlak ve sivilceli bir hale geldi ise, özellikle bel çevresinde yağlanma ve menekşe renkli çizgiler ve çatlaklar oluşuyorsa işte artık böbrek üstü bezlerinizi kontrol altına almanın vakti gelmiş demektir. Böbrek üstü bezlerinden stres hormonunun yüksekliği ile karakterize bir hastalık. Çok sık görülmese de kilonun önemli nedenlerinden biri. Eğer yukarıdaki şikayetler varsa bir an önce doktora başvurmakta fayda var.


UYKU APNESİ
Aileniz size her gece horladığınızı, hatta uyurken nefesinizin durduğunu söylüyorsa, sabahları yorgun kalkıyorsanız, boyun, ense ve göğüsten terliyorsanız, gündüzleri uyukluyor, sabahları baş ağrısı hissediyorsanız uyku apnesi hastası olabilirsiniz. Hemen bir hekime görünün. Uyku apneniz fazla kilolarınızın sebebi olabilir. Yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına yatkınlığınız vardır. Dinlenemediğiniz için sinirli ve gergin olursunuz. Uykunuzda yeterli düzeyde nefes alamazsanız hücrelerinize yeterince oksijen gitmez. Bu da şişmanlamanıza ve kilo verememenize sebep olur.

Kaynak: Petrol-İş Kadın Dergisi

İlgili haberler
Kim demiş kilolu kadınlar dans edemez diye!

Gayet de dans edebilir efendim. Bakınız ‘Büyük Beden Hareketi’ adlı kadın dans grubu bunu çok da güz...

Şişmanım işte var mı diyeceğin?

Elbisesini çıkarıp mayoyla kalınca plajdaki herkes ona bakmayacak mıydı? Tüm insanlar kafalarını ona...

GÜNÜN ÇİZİMLERİ: Şişman kadın çirkin değildir

Kadınlara dayatılan beden profiline karşı kilolu kadınları resmeden Kamer Batıoğlu, kadının nasıl ol...