Kim demiş kilolu kadınlar dans edemez diye!
Gayet de dans edebilir efendim. Bakınız ‘Büyük Beden Hareketi’ adlı kadın dans grubu bunu çok da güzel ortaya koyuyor. Yeter ki kadınlar özgüvenlerini kaybetmesin.

Pretty Big Movement ‘Büyük Beden Hareketi’ anlamına gelen bir dans şirketi. New York şehrinde kurulmuş olan ve Jazz, Hiphop, Ethnic gibi bir çok dans türünde uzmanlaşmış bir şirket. Bu dans şirketinin farkı büyük bedenli kadınların özgürce dans edebildiği bir yer olması... Büyük Beden Hareketi yaklaşık 5 yıl önce Alice Amstrong tarafından başlatılmış.
Aşağıdaki videoda da Amstrong Büyük Beden Hareketinin hikayesini şöyle anlatıyor:


BÜYÜK BEDENLİ KADINLARA KENDİLERİNİ İSPAT ETME ŞANSI VERİLMİYOR
"Beyonce ile bir müzik videosunda yer alabilmek için Los Angeles’a gittim ve oradayken bir dans ajansı tarafından temsil edilmek istedim. Böylece daha fazla iş ayarlayabilecektim. Ama beden ölçümden dolayı beni kimse temsil etmek istemedi. İnsanlar bir dansçının vücudunu düşündüklerinde; 'çok ince, uzun bacaklı ve uzun kollu' olarak düşünürler. Dans çevresinde büyüyen biri olarak, benim bedenim problemdi. Kostümlere sığamazdım. Kostümlerim hep başkalarından farklıydı. Göbeğim açık giyinmek isterdim ama hiçbir zaman göbeği açık giyebilmiş değilim. Hiç bir zaman… Aile üyelerim de, bilirsiniz, benimle dalga geçerlerdi ve bu durum oldukça rahatsız ediciydi. Profesyonel bir dansçıyken Los Angeles’a taşındım. Göz ucuyla bakarlardı bana. "Bu kız kim acaba? Aslında, buraya ait değil." Masanın arkasında oturanlar da, aynı şekilde, "Şimdi bununla ne yapacağız" gibi şeyler söylerdi. İnsanlar size bakıp, sizi zaten beden ölçünüze göre yargılamış oluyorlar. "O bu işi yapamayacak." algısı size kendinizi ispat etme şansı bile vermiyor. Cesaretim kırıldı. Bu kadar engele ve zorluğa gerçekten değer miydi?"

KADINLAR HER ŞEYİ YAPAR YETER Kİ ÖZ GÜVENLERİNİ YİTİRMESİN!
Alice Armstrong, büyük beden de bir dansçı olarak yaşadığı zorlukların onu pes etme noktasına getirdiği anda kendisini büyük beden dans hareketinin kurucusu yapacak amaca yönelmiş.
"Bilirsiniz, bütün o hayal kırıklıkları ve seçmelere gidip hayır cevabını aldıktan sonra, başka büyük beden kadınların daha rahat edebilecekleri bir platform yaratmak istedim. İlk başta gerçekten çok zorluydu. Ben de düşünüyordum "New Yorkta dans edebilen başka iri kızlar var mı?" Seçmelerle başladım. İlk provamız sadece koşulları anlamak, neyin iyi, neyin kötü gözüktüğünü anlamaya çalışmakla ilgiliydi ki amatör gibi gözükmeyelim ve dansımızı sergilerlerken ne yaptığımızın farkında olduğumuzu gösterelim. Bizi dans ederken gördüklerinde ilham alsınlar istiyorum. "Bu iri kızlar yapamayacak" diye düşünürken, büyülenmiş bir şekilde ayrılmalarını istiyorum. İzleyen küçük bir kızın, “Anne bak bunu ben de yapabilirim. Şu iri kızlara bak, demesini istiyorum."
Alice Armstrong, büyük beden kadınlar için yarattığı bu dans şirketinden sonra, kendine olan öz güveninin arttığını, birkaç sene önce asla giyemeyeceğine inandığı sımsıkı kıyafetleri bile isterse giymekten çekinmeyeceğini belirtiyor ve ekliyor: "Bu kadınları harekete geçirip, onlara güç vermekle ilgili bir şey. Bu şekilde sadece dans etmek için değil, her şeyi yapabilecek öz güvene sahip olsunlar istiyorum."

Esra Doğan, Ekmek ve Gül için çevirmiştir

İlgili haberler
Bu damızlık kızın öyküsü çok tanıdık!

Sıkıyönetim ilan ediliyor; anayasa askıya alınıyor, gazeteler kapatılıyor. Kadınların okuması, eğlen...

Sarılıyor ve asla kıpırdamıyorlar. Ta ki ağaçları...

Hindistan’da kadınlar ormanlarına nasıl sahip çıktı? Kadınların egemen olduğu bu hareket su başların...

Yazaki fabrikasında cinsel saldırı!

Gemlik Yazaki fabrikasında bir işçi kadın formenin cinsel saldırısına uğradı. Formenin daha öncede b...