Tüm çarkı kendilerine çevirmişler
Bakırköy Belediyesi işçisi bir kadın toplu iş sözleşmesi süreçlerinin patron ve sendika yöneticileri eliyle nasıl karmaşıklaştırıldığını anlatıyor.

Pandemiyle bir yılı geride bıraktık. 2021’de pandemi devam ederken çalışan için zor, çalışmayan için daha da zor bir zamandayız. Yalan üzerine kurulmuş bir dünyada yaşadığımız için zor. Kapitalizm acımasız yüzünü bir daha gösterdi. Tüm çarkı kendilerine çevirmişler.

Çalışan için zor; çünkü emeğinin karşılığını alamıyor. Sermayedarlara karın tokluğuna çalışıyoruz. Kamuda çalışmamıza rağmen geçinmekte zorlanıyoruz. Güya KHK ile kadroya geçtik ama hiçbir haktan yararlanamıyoruz. Yolu, yemeği çıkarırsak asgari ücretin altında kalıyor maaşlarımız. Temmuz ayında sözleşme görüşmelerinin başlayacağını söylemişti sendikamız. Öğrendik ki işverenimiz yetkiye itiraz etmiş. Basın açıklamaları yapmaya başladık, sonrasında sendikanın yaptığı görüşmelerde ‘Eylemleri durdurun, Aralık ayında mahkemede çözülecek’ diye söylendi. Aralık ayında mahkeme oldu ama çözülmedi, Ocak ayına uzadı mahkeme. Sendikanın görüşmeleri de bir sonuç vermedi. Ocak sonunda yapılacak mahkemeyi bekliyoruz. Öfkeliyiz çünkü yılan hikayesine döndürüldü toplu sözleşmemiz.

Görsel: Natasha Remarchuk-Icons8

İlgili haberler
Bakırköy Belediyesinde olan işçiye oluyor

İş yerimiz, kamu hizmeti veren ve çalışması kesintiye uğramaması gereken bir kamu kuruluşu olmasına...

Bakırköy Belediyesi işçileri ücrette eşitlik istiy...

Kimse çalışma koşullarından memnun değil. Daha iyisini vadeden bir belediye de yok, belediyeye karşı...

BELEDİYE İŞÇİSİ KADINLAR: 4/D’liler 4+4’le nasıl y...

2017 yılı aralık ayında çıkarılan KHK ile taşerondan kadroya geçirilen Belediye işçileri o günden bu...