Orada bir kreş var uzakta ama bize yaramıyor
Pendik’te Ekmek ve Gül grubundan kadınlar kapı kapı dolaşarak, standlar açarak, evlerde kadınlarla buluşarak ücretsiz belediye kreşi için binlerce imza topladı.

Biz İstanbul Pendik’te 800 bin nüfuslu Kavakpınar mahallesinde yaşayan kadınlarız. Hepinizin bildiği gibi yaşam koşulları zaten çok zor, bir de üstüne ekonomik krizin yarattığı zorluklar eklenince her şey daha da kötü olmaya başladı. Kadınlar için de zorluklar daha da katmerli. Bu yazıda zorluklarımızın sadece birini; kreş konusunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Çocukların bakımı, çocukları güvenle bırakacak yer sorunu çalışmamızın önündeki en büyük engel oluyor çoğu zaman. Çocukları bazen annemize, bazen kayınvalidemize bıraksak da bu kalıcı bir çözüm olmuyor.

Mahallemizde özel kreşler var ama bunlar da sorunumuzu çözmüyor. Çoğumuz asgari ücretle çalışıyoruz, zaten geçimimize zor yetiyor kazandığımız. Bir de kreşe yüklü paralar ödeyemiyoruz.

Tüm bu anlattıklarımız aslında neredeyse her kadının, her ailenin yaşadığı sorunlar. Biz de yalnız olmadığımızı bildiğimiz için mahallemizde bir imza kampanyası başlattık. Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu dönemde söz verdiği gibi belediye kreşleri açılmasını istiyoruz. Geçtiğimiz hafta İmamoğlu’nun açıkladığı kreşler olumlu bir adım olabilir ama “Orda bir kreş var uzakta” diye bilmek de bizim hayatımızda aslında pek de bir şey değiştirmiyor. Biz de en acil taleplerimizin başında gelen kreş için Ekmek ve Gül Grubu olarak mahallede standlar açarak, kapı kapı gezerek, evlerde kadınlarla buluşarak topladığımız imzaları Aralık ayı başında hem Pendik Belediyesine hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesine göndereceğiz.

Anneler işe, çocuklar kreşe...

İlgili haberler
24 saat açık, ücretsiz kreş haktır!

Sağlık emekçisi kadınlar 24 saat açık, ücretsiz kreş talep ediyor. Saatlerce nöbet tutan ve çocuklar...

Koca bir yalan var, anneye kreş yardımı yok!

‘Çalışan anneye 1.015 TL kreş yardımı’ haberleri yalandan ibaret. Kadın işçilere kreş yardımı ya da...

Tablet zararlı, kreş ateş pahası!

Uzmanlar çocukları tabletten uzak tutmamız konusunda uyarıyor, peki ama nasıl? Kreşler çok pahalı, h...