Koca bir yalan var, anneye kreş yardımı yok!
‘Çalışan anneye 1.015 TL kreş yardımı’ haberleri yalandan ibaret. Kadın işçilere kreş yardımı ya da desteği yok. Sadece belli koşullarda işverene vergi istisnası var.
Okurumuzun sorusu:

Merhabalar. Öncelikle saygılar ve sevgilerle. Ben çalışan bir anneyim. “Kreş desteği var” dediler, “1.015 TL” dediler. İşyerine başvurdum ama “devletin herhangi bir desteği yok” denildi. Doğru mudur acaba? Bu sistem nasıl ilerliyor? Evimiz kira, borcumuz var, çok zor durumdayız. 1.500 TL kreş parası ödüyorum. 270 TL de servis ücreti ödüyorum. Bir destek alma şansım yok mudur?

Köşemizde daha önce de detaylı olarak ele aldığımız üzere “Çalışan anneye 1.015 TL kreş yardımı” haberleri koca bir yalandan ibaret: Çalışan anneye 1.015 TL kreş yardımı koca bir yalan! 

İşin özü şu:

1) Çocuğunu kreşe gönderen ya da gönderecek olan kadın işçilere yapılacak hiçbir yeni ödeme ya da yardım söz konusu değil. Çocuğunu kendi imkânlarıyla kreşe gönderen kadın işçi, kreş parasını kendi cebinden ödemeye devam edecek.

2) Bir kreş yardımı yok, sadece işverenler için vergi istisnası var. Söz konusu vergi istisnası sadece ve sadece işverenin kadın işçisine yaptığı kreş yardımını doğrudan kreşe ödemesi halinde uygulanacak. Bu durumda işveren en fazla 129,4 TL vergi ödemek zorunda olmayacak.

Sonuç olarak işçiye destek ya da yardım yok. Sadece ve sadece işverenin işçisi adına kreşe kreş yardımı ödemesi halinde işveren için bir vergi istisnası var.

Dolayısıyla ne yazık ki okurumuzun alabileceği herhangi bir destek ya da yardım yok.

Okurumuz gibi çok sayıda kadın işçi aynı sorunu yaşıyor. Ancak iktidar bu sorunu çözmek, ücretsiz kreş hakkını teslim etmek ya da kreş yardımı yapmak yerine işverenlere vergi indirimi yapıyor.

İktidar ve iktidarın emrindeki basın olmayan kreş yardımını varmış gibi gösterip propaganda yapıyor…

İlgili haberler
Kreş hakkı ve Anayasa değişikliği

Patronların kreş açma zorunluluğu kağıt üstünde. Gözümüzün arkada kalmayacağı kreşler ateş pahası.

LCW işçisi kadınlar dertli: Kreş yok, taciz çok

Kadın işçiler yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirmeye devam ediyor. LCW çalışanı kadınla...

Nerede ücretsiz, nitelikli kamu kreşleri?

Aslında kreş bir haktır. Devlet açmalıdır, denetlemelidir, niteliğini artırmalıdır. Hem bunu yapmıyo...