Okullarda güvencesiz çalışma: Her yıl 3 ay işsiz, geleceği belirsiz
Okullarda sözleşmeli çalışan personeller yaz tatili gelince işsiz kalıyor. Bir sonraki dönem işlerine geri dönüp dönemeyecekleri belirsiz. Gelin, bu işin derdini, çekenden dinleyelim...

Okullarda çalışan personel olmak kadınlar için çok avantajlı bir iş gibi görülüyor. Çalışanlar bilir; hafta sonu, resmi tatiller ve yaz tatillerinin olması biz kadınlar için bulunmaz bir nimet, çocuklar okuldayken çalışmak, onlar geldiğinde onlarla evde oluyor olmak annelerin arayıp da bulamadığı cazip bir iş gibi görünür.

Ama esasında sözleşmeli çalışan personel olmak kadınları geleceksiz güvencesiz bir yaşama itiyor çünkü sezonluk çalışıyorsunuz bu işlerde. Okullar açıldığında başlıyor işimiz, okullar kapandığında tekrar bitiyor bütün işler. Eğer çalıştığınız kurum sizden memnunsa bir dahaki sezona sizinle çalışmak için tekrar görüşme yapıyor. Ama o zaman da tekrar başladığında işe yine asgari ücretle başlıyorsun. Ve bu döngü bu şekilde devam ediyor.

Bu işlerde sözleşmeli çalışmanın kadınlara getirdiği eksiler neler?

■ Belirli süreli çalışmak zorunda kalıyoruz.

■ Tatillerde öğrenci ve öğretmenler tatil yapıyor olsa da personel çalışıyor. Çünkü personelin parasını devlet ödemiyor, okul kendi kasasından ödediği için sizi çalıştırmak zorunda kalıyor.

■ En büyük hak kaybımız ise okulların tamamen kapandığı yaz aylarında bizim de hem maaş hem sigorta olarak bütün ilişkimiz kesiliyor. Bu nedenle sigorta prim işlemleri sekteye uğruyor yani emeklilikte yine zor durumda kalıyoruz.

■ Bütün bir yaz tatilini maaşsız geçirmek zorunda kalıp, tatil yapmaya çalışıyoruz böylece. Bir dahaki sezona tekrar devam etmeyi düşündüğümüzde yaz tatilini geçirebileceğimiz geçici işler bulmak zorunda kalıyoruz. Tabii bu işleri düşünmek kolay değil zaten kadınların omuzlarında bu kadar yük varken bir de geleceksiz güvencesiz çalışma koşullarında yeniden iş aramak kısa süreli hiç de kolay olmuyor. Bir taraftan hem zamanımız kalmıyor hem de yaş itibariyle ilerlediğinizde diğer işler sizi işe alırken yaşınızı sorun ediyor. Tüm bunların yanı sıra yazın çalışabileceğimiz bir iş bulamazsak ne olacak, tek geçim kaynağımızın da kesintiye uğraması bizi sıkıntıya sokuyor, onu düşünmek çok yıpratıyor.

Kadroya alınmayıp mevsimlik çalıştırılmak ve tüm giderlerden kurtulmak tam da sistemin istediği bir şey. Güvencesiz çalıştırılmanın önüne geçmenin tek çözümü yan yana gelip sorunlarımızı konuşup, çözüm yollarını beraber bulmak. İktidarı bütün güvencesiz ve geleceksiz çalışma koşullarının önüne geçmesi için denetleme mekanizmalarını çalıştırması ve uygulaması noktasında biz kadınlar zorlayıcı olması. Bizler mücadele ettikçe bu düzeni değiştirebiliriz.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Bakırköy Belediyesinde sözleşme yenileme dönemi: İ...

Bakırköy Belediyesinde grev sonrası sözleşme yenileme döneminde neler yaşandığını Bakırköy Belediyes...

Öğretmenlik Meslek Kanunu: Ayrıştırma, itibarsızla...

Yerle bir olmuş ‘kutsal mesleğimizi’ layıkıyla yerine getiremeyecek hale sokan, bu Meslek Kanunu’nun...

Doğaya, bilime, insanlığa özgürlük için: Değişmeye...

1998 yılında ilk adımı atılan Gençlik Yaz Kampının bu yıl 19’uncusu düzenleniyor: 18-25 Ağustos’ta İ...