Milyonlarla oynayanlar milyonların geçimini belirleyemez
“Fabrikada kadınların çoğu ek iş yapıyor, çünkü geçinemiyoruz. Gündeme atılan 3500 gibi bir para hiç kimsenin karnını doyurmaz. Bizim nasıl geçineceğimizi milyon dolarlarla oynayanlar belirliyor.

Merhaba Ekmek ve Gül ve sevgili kadınlar;

Bildiğiniz üzere ülkede en çok konuşulan ve işçilerin en çok merak ettiği konu asgari ücret. Dolayısıyla fabrikamızda da en çok asgari ücret ne kadar olur tartışmaları sürüyor. Kadınların bazıları en fazla yüzde 30 zam yaparlar diyor, bir kısmı ise bu zam olsa dahi bunun bir ailenin geçimi için yeterli olmayacağını söylüyor. Yaşadığımız ülkede açlık ve yoksulluk bu kadar fazlayken, her gün her şeye zam yapılırken asgari ücret ne kadar olmalı sorusu tabii ki biz işçiler için çok önemli. Biliyorsunuz ki ülkemizde toplu iş sözleşmelerinin en önemlisi asgari ücret.

Fabrikamız verilen mücadele sonucu sendikalaşmıştı. Yaklaşık bir aydır hem asgari ücrete yapılacak olan zamdan sonra sendikanın tutumunun ne olacağı hem de toplu iş sözleşmesinin koşullarının neler olacağı içeride bir tartışma konusu. 10 saatlik çalışma, bu çalışmanın fiziksel olarak bizlerde yarattığı tahribat, doğru düzgün dinlenemediğimiz molaları düşününce “Emeğimizin karşılığı ne olacak?” sorusu oldukça gündemde.

Çoğu işçi arkadaşım gibi benim de düşündüğüm tek şey olan asgari ücrete dair yapılan tartışmalara bakarsak, bu zam olursa bizim emeğimizin karşılığı olacak mı? En fazla 3500 olur diyenler var ama onlar da zaten bu paranın hiçbir şeye yetmeyeceğini biliyorlar. Fabrikamızda çalışan kadınların birçoğu ek iş yapıyor, çünkü geçinemiyorlar, geçinemiyoruz. Gündeme atılan 3500 gibi bir para hiç kimsenin karnını doyurmayacak. Bizim 1 sene boyunca hangi parayla geçineceğimizi milyon dolarlarla oynayanlar belirliyor. Bize soran yok, ne yiyorsun, ne içiyorsun diyen yok. Eğer bizim emeğimizin karşılığıysa belirlenen, biz burada söz sahibi olmalıyız. Biz mücadele etmeliyiz ki, insan gibi yaşayabileceğimiz bir ücreti alabilelim. 3500 lira gibi yapılması beklenen bir zammı yeterli bulmuyoruz ve asgari ücretin vergiden de muaf tutulmasını istiyoruz. Her gün en temel ihtiyaçlarımıza zam gelirken, memleketteki zenginlerin 128 kere vergi borcu silinirken bizim daha elimize geçmeden vergi kesintisi yapılan bir asgari ücret tartışmasını kabul etmiyoruz. “O kadarı asla vermezler” dememek için, hakkımız olanı almak için mücadelemizi sürdürmekten başka bir şansımız yok.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Ford işçisinden Xiaomi işçisine mektup: Sadece kağ...

Ford’da da, Xiaomi’de de kendi birliğimiz, birbirimize olan güvenimiz, kendi taleplerimiz ve görünür...

Fabrikada bu kez de kılık kıyafetimiz dert oldu!

'Sendikalaştıktan sonra direkt kadınlara yönelik çeşitli kısıtlamalar gelmeye başladı. Bunlar aslınd...

Salcomp Xiaomi İşçisi Aysel: Bu mücadele bana özgü...

‘En önemlisi de ne biliyor musun? Ben hayatımda ilk kez hakkımı aramak için bir şey yaptım. Bahçeye...