‘Dernek hem soluklandığımız bir çatı hem de bir okul’
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinin kadınlara kattıklarının yanında kadınların da Derneğe kattığı çok şey var. Kurulduğundan bu yana yaptıklarını değerlendiren kadınlar yeni dönemi de planladı.

Geçtiğimiz günlerde dernek binasında bir araya geldiğimiz üye arkadaşlarımızla Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği’nin yeni dönem toplantısını yaptık. İlk olarak geçmiş yılın değerlendirmesini yaptığımız toplantımıza derneğimizle yakın zamanda tanışan arkadaşlarımızı da kattık. Yapılan çeşitli sosyal etkinliklerimiz, kurslarımız, gündeme dair yaptığımız panel ve söyleşiler, haftada bir yaptığımız ve her hafta farklı konular üzerine 1 buçuk ay boyunca tartıştığımız kadın atölyemiz, mahallemizde bulunan mülteci derneği ile kurduğumuz ilişkileri konuştuk. Bunlar üzerinden dernekte olmanın bize neler kattığını değerlendirdik. Tüm bu etkinliklerin hayatlarımızda yaptığı değişiklikleri, biz kadınlara neler kattığını ve aslında neden bir arada olmamız gerektiğini tekrar tekrar konuşmuş olduk.

Derneğimizin kurulduğu günden bu yana hem biz kadınların evde, iş yerinde, sosyal çevresinde karşılaştığı tüm olaylar karşısında çayını alıp, oturup, nefes aldığı bir çatı hem de kadına ve ülke gündemine dair konularda yaptığımız etkinlikler ve tartışmalar sayesinde aslında kadınların dayanışmasının öneminin ne olduğunu hep birlikte öğrendiğimiz bir okul haline geldi.

KADINLARIN SOLUKLANDIĞI BİR ALAN
Aramıza yeni katılmış olmalarına rağmen söz alan yeni üyelerimizin değerlendirmeleri de önümüzdeki dönem planlarımızı oluşturmamızda önümüze ışık tutmuş oldu. Yine, yeni dönemde kadınlar için çeşitli sosyal aktiviteler, kurslar yapma kararı aldık. Kadınların ev işlerine gömülmüş olan hayatlarından biraz olsun uzaklaşmaları, yalnızca kendileri için, kendilerine yeni şeyler katabilmeleri için yeni alanlar açmayı hedefliyoruz. Ülke gündemine dair, hayatımızın her alanını etkileyen olaylarla ilgili yaptığımız panel, söyleşi gibi etkinliklerimize de devam etmeyi planlıyoruz.

SÖZÜMÜZÜ SÖYLEYECEĞİMİZ KÜRSÜMÜZ HEP AÇIK OLACAK
Toplantımız esnasında dernek üyesi bazı kadın arkadaşlarımız yaz döneminde gitmiş oldukları Emek Yaz Kampı’ndan edindikleri deneyimleri bize aktardı. Kamp boyunca yaptıkları ‘’Kadın Çemberi’’ isimli bir etkinlikten bahsettiler. Her gün bir araya gelen kadınlar bir çember oluşturarak seçtikleri herhangi bir konu ya da gündem hakkında görüşlerini paylaştıkları bir tartışma ortamı oluşturmuşlar. Kampa katılan arkadaşlarımızın önerisiyle ‘’Kadın Çemberi’’ni biz de belirli aralıklarla derneğimizde yapmaya karar verdik. Her söylemlerinde kadınları ikinci plana atan, gülüşümüze, kahkahalarımıza, giyindiklerimize karışan, bizi evlere hapsetmeye çalışan tüm gerici zihniyetlere karşı sözümüzü söyleyeceğimiz kürsümüz derneğimizde her daim açık olacak.

Mahallemizde çok sayıda bulunan çeşitli yöre ve köy derneklerine ziyaretlerde bulunarak derneğimizi anlatmak, farklı çevrelerden kadınlara da ulaşmak ve birlikte etkinlikler yapmak bir diğer hedefimiz olacak.

Ülkenin içinde bulunduğu tüm bu karamsar tabloya, tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı korku ve baskı ortamına rağmen bir araya gelen kadınlarla yaptığımız toplantımızı, aramıza yeni kadınları da katarak dayanışmayı büyütmek, mücadelemizi hep birlikte yürütmek için yeni döneme dair yaptığımız planların ardından noktaladık.

İlgili haberler
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 1. yılını k...

1 yılı geride bırakan Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği yıl dönümü şenliğine bütün kadınları be...

Tuzluçayır kadınlar atölye çalışmalarıyla bir aray...

Tuzluçayır’da kadınları bilgilendirmek, kadınlardan bilgilenmek, istismarı, şiddeti kadınlar ve çocu...

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 2 yaşında

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 2. yaşını mahalledeki kadınlarla el ele vererek kutladı