Biz kadınlar yan yana geldikçe bir çok şeyi başarır, 1 öğün yemeği kazanırız
'Daha önce başardık! Şimdi yeniden başarabilir ve bütün okul kademelerinde çocuklarımız için bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkı talebi etrafında yeniden buluşabiliriz.'

  Geçen mayıs ayında başlayan "okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek" kampanyası bu sene de tüm hızıyla devam ediyor mahallemizde. Bizler Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Derneği olarak kampanya için okul önlerinde ve mahallemizde imzalarımızı topladık.

  Okul önlerinde topladığımız imzalarla, kazanım elde ettiğimizi duyurduğumuz bildirilerimizle çokça kadınla yan yana geldik. Kadınlar bir taraftan geçim derdi bir taraftan çocuklarını okutma derdi arasında sıkışmış durumdalar. Yeni okul döneminde kırtasiye malzemelerinin fiyatının artması, yükselen okul servisi ücretleri, kıyafet paraları derken velilerin bütçesi çokça zorlanıyor. Çocuğuna doğru düzgün beslenme koyamadığına üzülen mi dersin, evi kira olup tek maaşla hem geçinip hem çocuk okutmaya çalışan mı dersin, servis ücretleri arttığı için okula çocuğunu yürüyerek getirip götüren mi dersin... Tüm bunlar saymakla bitmez.

SORUNLAR SAYMAKLA BİTMEZ, PEKİ NE YAPMALI?

  Fakat bazı örnekler de var ki kadınlar olarak bu haklı talebin arkasında neden daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini bize bir kez daha gösteriyor. Tek maaşla ve kirada oturup ailesinden hiçbir destek alamayan, bir çocuğunu okula gönderen, küçük bebeğine de mama almaya gücü yetmediği için 4 aylıkken ek gıdaya başlamak zorunda kalan, çocuğuna beslenme koyamadığı için bazı zamanlarda ekmeğine salça sürüp göndermek zorunda kalan, beslenmesine bir şeyler alamadığı için sabah çocuğunu okula gönderirken akşamdan kalan yemekleri koymak zorunda kalan, dışarıdan bir şeyler almanın artık lüks olduğunu dile getirip poğaçasını, kekini de evinde yapmak zorunda kalan, servis ücretlerine gelen zamlarla çocuğunu servise verecek gücü olmadığı için çocuğunu uzun mesafeler yürüyerek okula götürüp getirdiğini ve bu yüzden çocuğunun eve gelince yorgun düştüğünü ve ders çalışamadığını dile getiren kadınlar...

  Bunun gibi bir o kadar çok örnek var ki saymakla bitmez. Peki biz kadınlar olarak bundan sonra ne yapmalıyız? Bu okul döneminde geçen sene kazanmış olduğumuz hakkın elimizden alınmasına rağmen durmadan yan yana gelip mücadele etmeliyiz. Daha önce başardık! Şimdi yeniden başarabilir ve bütün okul kademelerinde çocuklarımız için bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkı talebi etrafında yeniden buluşabiliriz. Buradan bütün kadınlara çağrımızı yinelemek istiyoruz. Biz yan yana geldikçe birçok şeyi başarır ve kazanırız!

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Abur cuburla karın doymaz: Her okulda #1ÖğünÜcrets...

Bursa’da okullarda bir öğün ücretsiz yemek kampanyası ses bulmaya devam ediyor. Veliler neden okulla...

Okul servislerine zam: Kadınlara okul yolu göründü

Okul servisi ücretleri İstanbul’da yüzde 12, Ankara’da yüzde 13, İzmir’de yüzde 29 arttı.

Okullarda #1ÖğünÜcretsizSağlıklıYemek her çocuğun...

Eğitimin tüm kademelerinde de bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek hakkını kazanacağız. Çocuklarımızın...