Bakırköy Belediye işçileri Kadıköy Belediye işçilerinin yanında!
Bakırköy Belediyesinden işçi kadınlar, grevi sendika genel merkezinin tepeden müdahalesiyle son bulan Kadıköy Belediyesinden işçi arkadaşlarına dayanışma mesajlarını iletiyorlar.

KHK ile şirket bünyesine geçirilip yüzde 4’lük zamla asgari ücrete denk gelen maaşlara mağdur edilen bizler 9 aydır kısa çalışma ödeneğiyle hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. Toplu sözleşmemiz Belediye yönetiminin yetkiye itiraz davası nedeniyle yapılamıyor. Sendikanın davanın çekilmesi için Belediye yönetimiyle yaptığı görüşmelerden bir sonuç alınamadığı gibi “eşit işe eşit ücret” uygulaması adıyla ücreti yüksek olan personelin ücretleri düşürüldü. Yapılan uygulamaları kabul etmediğimizi yaptığımız basın açıklamalarıyla duyurmaya çalışırken ertesi gün müdürlüklerimizden çağırılarak sendikamızdan istifa etmemiz için imzamız istendi. Bakırköy Belediyesi yönetimi işçilerin toplu sözleşme hakkını, insanca yaşayabilecek ücret talebini görmezden gelmekte ve örgütlenme hakkına yasal olmayan şekilde müdahale etmekte. Mücadelemiz haklıdır ve devam edecektir.

Kadıköy Belediyesinde çalışan işçi arkadaşlarımızın toplu sözleşme sürecinin de farklı olmadığını gördük. Kadıköy işçisinin birlikteliğinden doğan kararlılığı ve gücü de gördük. Aynı sorunları yaşadığımız işçi arkadaşlarımızın haklı taleplerinin yanındayız ve destekliyoruz. Belediye yönetiminin gerçeği yansıtmayan kamuoyu açıklamasını ve sendika genel merkezinin işçinin iradesini hiçe sayarak toplu sözleşme imzalamasını kınıyoruz. Biz Bakırköy Belediyesi işçileri olarak, işverenlerin ve sendika genel merkezinin bu taktiğini defalarca tecrübe ettik. Sarı sendikası da ben devrimci sendikayım diyeninin de kapalı kapılar ardında işçi iradesini nasıl yok saydıklarını biliyoruz. Grev bitti ama mücadele devam ediyor, sizin verdiğiniz kararlı ve haklı mücadele bize güç veriyor. Sorunlarımız çözülmediği sürece bu mücadele bitmez.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz ve dayanışmamız.

Üç gün süren ve sendika genel merkezinin işverenle işçiye danışmadan masada anlaşmasıyla son bulan Kadıköy Belediyesi grevinden kadın işçiler ne sonuç çıkardı? Gün boyu grev alanında işçilerleydik; belediye işçisi kadınlar Ekmek ve Gül'e anlatmıştı.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Bakırköy Belediyesi işçileri ücrette eşitlik istiy...

Kimse çalışma koşullarından memnun değil. Daha iyisini vadeden bir belediye de yok, belediyeye karşı...

Kadıköy Belediyesinden kadın işçiler anlattı

Kadıköy Belediyesi işçileri insanca yaşanacak bir ücret için üç gündür grevdeydi. Genel İş merkezini...

Bakırköy Belediyesinde olan işçiye oluyor

İş yerimiz, kamu hizmeti veren ve çalışması kesintiye uğramaması gereken bir kamu kuruluşu olmasına...