Aroma’da grev sürüyor: Bayrama kadar anlaşma istiyoruz
Aroma Meyve Suları fabrikasında bir kadın işçi grevin ilk günü slogan atmaya bile çekindiğini anlatıyor, “ama patron taleplerimizi duysun diye gür sesle bağırıyorum”

Bursa-Gürsu yolu üzerinde bulunan Aroma Meyve Suları İşletmesinde toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 290 işçi greve çıktı.
Fabrikada örgütlü olan Tek Gıda İş-Sendikası, işçilerle birlikte 17 Ağustos’ta kapıya grev pankartını astı. İkinci görüşmede de anlaşma sağlanamayınca işçiler, “Taleplerimiz kabul görene kadar grevdeyiz” dedi. Grevdeki 290 işçinin 25’ini kadın işçiler oluşturuyor.
Bizler de Bursa Ekmek ve Gül okurları olarak grev başladığından bu yana işçilerin hep yanında olduk, defalarca kez ziyarete gittik. Ziyarete her gittiğimizde işçileri birlik ve beraberlik içinde, coşkuyla direnişe desteğe gelenleri alkış ve sloganlarla karşılarken gördük. “Bu birliğimizi bozmadığımız oranda kazanacağız” dedi, diyor işçiler. Kadın işçilerle uzun uzun sohbet ettik. Kadınlar, greve çıkmadan önce de aralarında birlik olduğunu ama grevle birlikte birbirlerini daha iyi tanıdıklarını ve daha sıkı bağlandıklarını anlatıyor, “İçeride de biz böyleyiz, her zaman birbirimize saygılı ve paylaşım içinde çalışıyoruz.”


İLK GÜN SLOGAN ATMAYA BİLE ÇEKİNİYORDUM
Bir kadın işçi “Biz işimizi severek yapıyoruz. Eminiz ki işveren de bizden memnundur bugüne kadar işverenle bir sıkıntımız olmadı. Umarız anlaşma sağlanır ve işimize döneriz. Çok şey istemiyoruz, sadece hakkımız neyse onu istiyoruz” diyor.
İlk kez greve çıktıklarını anlatan kadın işçiler sendikalarının her zaman yanlarında olduğunu söylüyor. Başka bir kadın grevin ilk günü slogan atmaya bile çekindiğini anlatıyor, “Ama patron taleplerimizi duysun diye gür sesle bağırıyorum” diyor. “Bunları da yaşamamız gerekiyormuş” diyor bir başka kadın işçi, “İşten eve evden işe her zaman gördüğümüz aynı insanlardı. Bak şimdi grev sayesinde birçok insanla tanıştık ve sizler gibi güzel dostlar edindik. Bu da bir kazanımdır” diyor.
Hatice ablanın söylediği manilerle şenleniyoruz, genç bir işçi çay getiriyor, işçiler direnişin bir an önce anlaşmayla sonlanmasını istediklerini anlatıyorlar. “Umarız taleplerimiz bayram öncesi kabul olur da bayrama bolluk bereket içinde gireriz” diyor bir kadın işçi ve grev alanına yanında getirdiği küçük kızını gösteriyor “Bayramda kızıma da istediği tişörtü alırım umarım.”
Grev yerine gelen işçilerin çocukları da anne ve babaları gibi slogan atıyor hatta kendilerince slogan üretme oyunu oynuyorlar. Grev yerinde işçi kadının da dediği gibi bizler de yeni dostlar ve arkadaşlar ediniyoruz ve umarız bayram öncesi talepleri kabul edilir de işlerine dönerler.

DİRENİŞ ALANINDAN BİR YEMEK TARİFİ: KAYMAKÇINA TATLISI
Grev yeri çaysız olmaz tabii. Çaylarımızı içerken direnişe desteğe gelen ziyaretçilerin getirdiği keklerden, böreklerden ikram ediyor işçiler bize de. Direniş alanında bolluk, bereket var. Kekler, börekler ortaya çıkınca yemek tarifi konuşmamak olur mu? İşçi bir kadın işçinin verdiği tatlı tarifi. Bu da direnişten bir tüyo olsun :) Kaymaçına tatlısı: 1 kg süt ve 10 yumurta ile yapılıyor. Bir de üzerine damak tadına göre şeker bir güzel karıştırıyorsunuz. 180 derecede ısıtılmış fırında çevire çevire pişirip üzerine de pudra şekeri serpince tamamdır. Tatlı tarifinin üzerine bir kadın işçi “Biz kadınlar nerede olursak olalım hep aynıyız” diyor, gülüşüyoruz.

TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ NELER?
İşçilerin örgütlü olduğu Tek Gıda-İş Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinin başında seyyanen 600 lira ve her kıdem yılı için 20 lira zam talep etti. Aroma patronu ise bu talebe sıfır zam dayatması ile karşılık verdi. Devam eden görüşmelerde Aroma patronu teklifini 275 lira seyyanen zamma çıkardı, Tek Gıda İş de önerisini 460 lira seyyanen zam ve her kıdem yılı için 13 lira zam olarak değiştirdi. Aroma Meyve Suyu Fabrikasında 290 işçi içerisinde bulunan 39 mevsimlik işçinin kadroya alınması önerisi de patron tarafından kabul edilmedi. Görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 17 Ağustos’ta grev pankartını astı.

İlgili haberler
Orkide Yağ’da direniş var

Darbe girişimi sonrası kayyum atanan Orkide Yağ’da işten atılan işçiler eylemde. Kadın işçiler Ekmek...

Aroma’da grev var

Kadın işçilerin de olduğu Aroma Meyve Suları İşletmesinde işçiler greve çıktı. Kadın işçiler taleple...

Grevdeki Aroma işçisi kadınlar: Hakkımızı alana ka...

4. gününe giren Aroma Meyve Suyu İşletmelerinde çalışan işçi kadınlar greve neden çıktıklarını ve ta...