GÜNÜN KİTABI: Yıldızlar Arası Sindirella
Yıldızlar Arası Sindirella’nın, prenses olmaktan çok daha başka hayalleri var ama bu Prens’le tanışamayacağı anlamına gelmiyor!

Kuşaktan kuşağa çocuklara hayaller kurduran Külkedisi Sindirella’yı hiç böyle görmediniz. Yıldızlar Arası Sindirella’nın ocağın başında oturmaya ayıracak zamanı yok. O alet çantasını elinden düşürmüyor! Yıldızlar Arası Sindirella’nın, prenses olmaktan çok daha başka hayalleri var ama bu Prens’le tanışamayacağı anlamına gelmiyor!

Hiç düşündünüz mü kırmızı başlıklı kızın başlığı neden mavi değil de kırmızıydı? O güzel kurabiyeleri annesi değil de babası yapsa olmaz mıydı? Büyükannesini koca ağızlı kurttan kurtaran köylü, erkek değil de kadın olsaydı, Rapunzel uzun saçlarını kuleden sarkıtacağına, prensin uzun sakallarına tırmansaydı, Pamuk Prenses’in annesi “Ayna ayna söyle bana, benden daha güzeli var mı bu dünyada?” yerine “Ayna ayna söyle bana kadınların başaramayacağı ne var bu dünyada?” diye sorsa daha hoş olmaz mıydı?

Hiç şüphesiz hayallerimizi hatta hayatımızı şekillendiren, toplumsal cinsiyet rolleri, kadınlar ve erkekler üzerine düşünmemizi sağlayan belki de en önemli kaynaklardan birisi masallar. Çocuk kitaplarındaki ezberi bozmak isteyen Güldünya Yayınları da çocukların yakından tanıdığı masal kahramanı Sindirella’yı nam-ı diğer Külkedisi’ni bambaşka bir formda Türkçe’ye kazandırdı.

Yıldızlar Arası Sindirella Deborah Underwood’un imzasını taşıyor.

Deborah Underwood klasik bir peri masalını neden yeniden yazdığını şöyle anlatıyor: “Uzayda geçen bir peri masalı fikri hoşuma gitmişti. Ayrıca Sinderella’nın geleneksel hikayede olduğundan daha fazla güce sahip olmasını istedim. Küçükken okuduğum prensesler kendi kaderlerinin sahibi değildi. Pamuk Prenses ve Uyuyan Güzel, sadece uyumakla kalmaz, aynı zamanda hikayelerinin kritik bölümlerinde komadadır. Külkedisi prensin onu kurtarmasını beklediği evde hapistir. Tanıdığım kızlar zeki, güçlü ve cesur. Bana öyle geliyor ki, akıllı, güçlü ve cesur bir peri masalı kahramanını okuma seçeneğini hak ediyorlardı.”İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Sakindi oranın şafakları

Savaşın insan doğasına, özellikle de kadın doğasına ne kadar zıt olduğunu, ama aynı zamanda faşizm k...

GÜNÜN KİTABI: Kırmızı Fularlı Kız

Şimdi Kırmızı Fularlı Kız'ı dinleme zamanı. “Güzel olsaydı her şey, bu kelimelerin ilerleyen safhası...

GÜNÜN KİTABI: Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouvert...

Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Ressam, Gazeteci Zehra Doğan için Zehra Doğan / Les Yeu...