GÜNÜN BAŞARISI: 102 yaşındaki Carmen’den renklerin cümbüşü
Çocukluğundan beri resim yapmasına rağmen 89 yaşında ünlenen 102 yaşındaki Carmen Herrera’nın eserleri Almanya’da ilk kez sergilendi.

Carmen Herrera, sadece iyi bir sanatçı değil, ayrımcılığa dikkat çekip genç kadın sanatçılara destek olmasıyla da tanınan bir kadın hakları savunucusu.

İlk tablosunu 89 yaşında satan 102 yaşındaki Havana doğumlu ressam Carmen Herrera, sanat dünyasında kadınlara karşı ayrımcılık yapıldığını ve bu nedenle geç ünlendiğini söylüyor.


ABD'nin New York kentinde yaşayan ve akrilik boyayla çizdiği grafik türü resimlerle, özellikle de seçtiği renklerle büyük dikkat çeken sanatçı geç gelen ününe isyan ediyor. Çocukluğundan bu yana resimler çizen Herrera, ilk tablosunu 89 yaşındayken satmayı başardı. 70 yılı aşkın süredir resim yapmasına rağmen kadın olması nedeniyle ciddiye alınmayan sanatçı, eşinin 2000 yılında ölümünden sonra, çizdiği resimleri çöpe atması için bir komşusuna verdi, komşusunun hayranlığı ve müzelerle ilişkisi sonucu ünlendi.


Herrera, 1915 yılında Küba’da doğdu, eşi Jesse Loewenthal ile evlendikten sonra ABD’ye taşındı, Paris’te eğitim aldı ve “soyut, sert, renklerin cümbüşü” olarak nitelediği resimlerini yapmaya başladı. Resimlerinin kısa süre önce MoMa ve Whitney Müzesi’nde sergilenmeye başladığını söyleyen Carmen Herrera, bu kadar geç ünlenmesinin ardında sanat dünyasında kadınlara karşı ciddi ayrımcılık ve önyargının yattığını düşünüyor. Bir galerinin sahibinin “Aslında tabloların beni büyüledi ama sana şans veremem, çünkü kadınsın” dediğini aktaran 102 yaşındaki sanatçı, buna rağmen pes etmediğini, kendi zevki için, sevdiği işi yapmaya devam ettiğini ifade ediyor.

İlgili haberler
‘Beni Unutma’ sergisi

Trans Onur Haftası kapsamında LGBTİ tutukluların eserlerinin sergilendiği “Beni Bırakma” sergisi açı...

GÜNÜN SERGİSİ: Zehra Doğan’ın resimleri Cenevre’de

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın cezaevinde yaptığı resimler Cenevre’de sergilendi.

En büyük acıyı yaşadığım Ankara’da en büyük mutlul...

10 Ekim Ankara Katliamında bir bacağını kaybeden Günay Karakuş Ankara’da açtığı sergiyi Ekmek ve Gül...