Mahsa Amini’ye Saharov ödülü, aileye sınır dışı yasağı
İran rejimi Mahsa Jina Amini’nin ailesini Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü almak üzere İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'nda ayrılmasını engelledi

İran İslam Cumhuriyeti, Mahsa Amini ve "Kadın, yaşam, özgürlük" hareketine verilecek olan Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü almak için Fransa’ya giden Mahsa Jina Amini’nin ailesini pasaportlarına el koyarak engelledi.

İranwire'in haberine göre, Amini ailesi bu ödülü almak için Fransa'ya gitmesi gerekiyordu ancak uçuştan bir saat önce  İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'nda pasaportlarına ve biniş kartlarına polis tarafından el konuldu ve aileye, sınır dışına çıkmalarının yasak olduğu bildirildi.

İran rejimi kolluk güçlerinin Amini'nin ailesini hırpaladığı ve Mahsa Amini’nin kardeşi Kiareş (Aşkan) Amini’nin yaralandığı biliniyor. Ailenin avukatları Saleh Nikbakht ise ödülü almak için Fransa'ya gitti.

SAHAROV ÖDÜLÜ 12 ARALIK'TA VERİLECEK

Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, her yıl insan hakları savunucularına veriliyor. Bu ödül daha önce Malala Yusufzay, Mayo Meydanı Anneleri gibi insan hakları için mücadele eden birçok kişiye ve gruba verilmişti. Geçtiğimiz sene Saharov ödülü Ukrayna halkına verilirken bu sene 12 Aralık'ta "Mahsa Jina Amini" ve "Kadın, yaşam, özgürlük" hareketine verilecek.

Mahsa Jina Amini 16 Eylül 2022’de İran’da başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından öldürüldü. Olayı ardından neredeyse İran’ın bütün illerinde halk sokağa çıktı ve aylarca İran rejimine karşı mücadele etti.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Başörtü dayatmasına uymadığı için darbedilen Armit...

Zorunlu başörtüsü dayatmasına uymadığı için darbedilen ve 28 gündür komada olan Armita Garavand’ın h...

Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından geçen bir...

Jina hareketinin birçok kazanımla birlikte İran’da ve dünyada kadın hareketi için bir mücadele deney...

İran'da geçen bir sene ve "Jina Hareketi"nin günce...

Jina Mahsa Amini’nin ölüm yıl dönümü olan 16 Eylül yaklaşıyor. Bu süreç İran’da kadın hareketi, öğre...