Almanya’da sokak ortasında öldürülen 14 yaşındaki Ece Sarıgül toprağa verildi
Almanya’nın Ulm kentinde sokakta iki kız çocuğuna bıçakla saldıran bir erkek, birini öldürdü diğerini ağır yaraladı. Saldırıda ölen Ece Sarıgül 2 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, her an herhangi bir yerde veya çok yakınınızda insanı derinden etkileyen, acılar içinde kıvranmasına neden olan olaylara tanık oluyoruz.

Ulm şehrinin güneyinde 5 bin nüfüslü Illerkirchberg kasabasında insanlar kendi hallerinde bir hayat sürdürmekteler. İşte böylesi bir yerde iki kız çocuğunun önü, Ece ile Nereea, sabah saatlerinde güle oynaya okullarına giderken yolları 27 yaşındaki bir katil tarafında kesildi.

14 yaşındaki Ece Sarıgül ve arkadaşı Nereea 5 Aralık’ta birçok yerinde bıçakla yaralandı. Ece, olay yerine gelen ilk yardımın bütün müdahalesine rağmen okul yolunda hayatını kaybetti.

İki kız çocuğuna yönelik bu korkunç saldırı duyulur duyulmaz büyük yankı buldu. Yüzlerce kişi bu küçük kasabaya, saldırının olduğu yere koştu.

SEVGİ ÇİÇEKLERİMİZİ KORUYALIM

Acılı aile bir gün sonra Ulm Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinde taziyeleri kabul etti. Saat 13.00’ten itibaren başta Ulm şehrinde olmak üzere ve çevreden gelen yüzlerce insan ile AKM doldu taştı. Öyle ki merdivenler ve bahçe gözü yaşlı insanlarla doldu.

Büyük acı nedeniyle kimse konuşamıyordu. Kalabalıktan kimsenin hareket dahi edemediği salonda büyük bir sessizlik hakimdi. Alevi Kültür Merkezi sorumluları, “Canlar birazdan sevgili Ece’mizin anne ve babası, yakınları salona girecek yer açalım” sözleri ile birlikte annenin figanı salonu kapladı.

Bu vahşeti ve saldırıyı öfkeyle kınıyoruz diyen AKM başkanı Kaan Yalçın herkesi metanet içinde olmaya davet etti.

Ece’nin babası Mesut Sarıgül mikrofona geldi. Konuşmakta çok zorlandı. Sözcükler hep yarım kaldı. “Bu acıyı kimse yaşamasın, çocuklarımıza sahip çıkalım” dedi.

Akşam saat 18.00’de ise Illerkirchberg’deki kilisede yüzlerce kişinin katıldığı tören düzenlendi. Kilisenin papazı Andreas Wündisch, törendeki kısa konuşmasında, “Farklı dinlerden, inançlı veya inançsız insanların bir arada olması, acıyı paylaşması bizlere biraz teselli ediyor” dedi.

Ece’nin okul arkadaşları burada söz alıp ailenin acısını paylaştılar.

İKİ BİN KİŞİ UĞURLADI

Olayın yaşandığı yer çiçek, mum ve yazılarla sürekli donatıldı. Yüzlerce mumun ortasında yazılı “Yastayız” kelimesi bizlere her şeyi anlatıyor.

Cenaze töreninin saat 13.00’te yapılacağının duyurulması sonrasında: Stuttgart, Augsburg, Aalen, Memmingen, Geislingen, Göppingen, Frankfurt, Mannheim ve diğer şehirlerden iki bine yakın kişi Illerkirchberg’e geldi.

Mezarlığa giden yol ve tören yeri genç-yaşlı ve kadın-erkek insanlar doldu. Herkes birbirine sorular soruyor. Lanetler okuyor!

Annenin feryadı yürekler dağladı. Ece Sarıgül’ün kuzeni “Lütfen birbirimize saygıyla ve sevgiyle yaklaşalım. Dünya o zaman güzel olur” derken sınıf arkadşaları da birer cümle ile Ece’ye olan sevgilerini ifade etti.

Mezarlıkta adım atılacak yer yok! O kadar büyük bir kalabalık var ki! Bunun için tören biraz erken bitirildi.

Sivil toplum örgüt temsilcileri ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Yeşiller milletvekili Ekin Deligöz, SPDli milletvekili Leni Breymaier ve birçok siyasetçi törende hazır bulundu.

Tören sonrası yüzlerce kişi olayın cerayen ettiği yere gidip gözyaşı çiçekler bıraktı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül