Grev alanında kadınlar da olur çocuklar da
Çocuğunuz 'İşe mi gidiyorsun baba?' yerine 'Yine greve mi baba?' diye sordu mu? Siz hiç yılbaşını fabrika bahçesinde kutladınız mı, hiç grev alanında çocuklarınızla sandalye kapmaca oynadınız mı?

Ben de bir çalışan ve aynı zamanda bir anneyim. Bu zamana kadar eşimden işiyle alakalı olumsuz bir şey duymadım çünkü zaten yaşadığı ve çalıştığı bu zorlu ortamı iş yerinde bırakıp eve geldiğinde huzurlu şekilde vaktini geçirmek istediğini çok iyi anladım.

Ben biraz süreci bizim gözümüzden anlatmak istiyorum. Hayatımıza nasıl etki ettiğini söylemek istiyorum.

22 Aralık 2022’de grev kelimesi hayatımızın tam ortasına girdi. Bizler grevin ne demek olduğunu bilsek de çocuklarımız yeni duymuştu, çok anlamlandıramasalar da grev eşittir parasızlık gibi kendi dünyalarında bir şeyler düşünüyorlardı. İşte asıl süreç bundan sonra başladı.

Eşlerimiz, babaları ya da çalışanlar... Herkes kendi geleceğinden endişe etmeden çalıştıkları, hak ettikleri, en azından olması gereken değeri almak için bu onurlu mücadelelerine başladılar. Kimisi daha yeni tecrübe edinirken kimisi için tarih tekerrür ediyordu. Demek ki süreç yıllardan beri hep aynıydı. Bizler de onlardan duyduklarımızda biraz olsun endişelerimizi bastırıyorduk.

GREV ALANI ASIL BÖYLE OLUR

Bizler bu sürece sakince ve maddi olamasa da manevi yönden, her zaman yanlarında olmaya, desteğe giderek başladık. Onlar orada yaktıkları ateşi bizlerle daha da alevlendiriyorlardı. Çocuklarımızla her cumartesi yanlarına destek olmaya gittik. Onlar oradayken bizler ev işleri, yemek, çocukların dersleri... Tüm yüklerini hafifletmeye başladık ki en azından biraz da olsa bu süreçte rahatlasınlar.

33 gün oldu evimizde kahvaltı sofrası pek kuramadık. Akşam yemekleri saatleri değişti, sohbetimizin arasına ister istemez grev giriyor. Ben eşi olarak her zaman arkasında olduğumu ve onunla gurur duyduğumu belirtmek isterim. Sonu ne olursa olsun elbet feraha kavuşulacaktır.

Fabrika içinde aile kavramını görememiş olsalar da bu grev sürecinde aile olmanın ne demek olduğunu bir daha gösterdik. “Grev alanında kadınlar çocuklar olur mu?” diye rahatsız olanlar olsa da ‘işte asıl grev böyle olur’u tüm ülkeye gösterdik. Ben de tüm kadınlarımızla gurur duyuyorum. Desteğe gelen herkesten de bunları duyuyoruz. Devam da edeceğiz.

GREV ALANINDA KARNE KUTLAMASI

Size çocuğunuz “İşe mi gidiyorsun baba?” yerine “Yine greve mi baba?” diye sordu mu? Bize sordu sayenizde. Siz hiç yılbaşını fabrika bahçesinde kutladınız mı? Bizler kutladık sayenizde. Siz hiç grev alanında çocuklarınızla sandalye kapmaca oynadınız mı? Bizler oynadık sayenizde. Siz hiç çocuklarınız karne aldığında grev alanında karne kutlaması yaptınız mı? Bizler kutladık sayenizde.

Hele o karne günü babalar çocuklarıyla göz göze bile gelemedi, belki istediği bir şey olur da alamam diye. Bunları düşündünüz mü? Bizler bir aileyiz. Anne ve babayız. Ne olursa olsun geleceğimiz için, evlatlarımız için yaşadığımız bu zorlu süreci onlara cennet yapmaya hazırız. O yüzden demem o ki yaşadığımız bu süreç hepimize bir tecrübedir. Ve çocuklarımızla beraber yara almadan bu sürecin bitmesini diliyorum. Tüm Kartonsan yöneticilerine de buradan seslenmek istiyorum. Lütfen bir çocuğun ahını almayın, bunu değiştirebilirsiniz...

Fotoğraf: @lker77650763/Twitter

İlgili haberler
İran’da şeker fabrikası işçisi kadınlardan açıklam...

İran’da 27 gündür devam eden rejim karşıtı protestolar farklı fabrikalarda işçilerin iş bırakmasıyla...

İşçi Sınıfı Tarihinde Kadınlar...

Bu dizimizde Türkiye işçi sınıfının tarihinde dönüm noktası denilebilecek işçi direnişlerinde ve gre...

1963: Kavel Grevi’nin ardındaki kahraman kadınlar

Kavel Grevi işçi sınıfının makine başında çalışanlardan ibaret olmadığını gösterdi. En kritik anlard...