günün isyanı

GÜNÜN İSYANI: Hijyenik ped fiyatları ateş pahası!

Derinleşen ekonomik krizle birlikte, hijyenik pedlerdeki vergi oranı ve fiyat pahalılığı kadınlar için temel ihtiyaç olan pedi bir ‘lüks’ haline getiriyor.

GÜNÜN İSYANI: 20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı geldi, ben ne yapacağım?

Salgın nedeniyle 20 yaş altına getirilen sokağa çıkma yasağına bekar bir anne tepki gösteriyor: ‘64 yaşındaki annem için sokağa çıkıyorum. Çocuğumu güvenle bırakabileceğim kimsem yok.’

GÜNÜN İSYANI: Irak’ta kadınların sesi Bağdat duvarlarından yankılanıyor

Ekim ayından bu yana Irak genelinde süren gösterilerde kadınlar, sokakların yanı sıra isyanlarını duvarlara da yansıtıyor.

GÜNÜN İSYANI: Suç benim değil, tecavüzcü sensin!

Kadınların isyanı dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Şilili kadınların çağrısına Beyrut sokaklarındaki kadınlar da katıldı: Suç benim değil, sorun ne giydiğim nereye gittiğim değil, tecavüzcü sensin!

GÜNÜN İSYANI: Emine Bulut gibi ben de ölmek istemiyorum!

Evli kaldığı 6 yıl boyunca eşinden sistematik şiddet gören Ümran K. boşanmak istediği eşinin “iyi hal indirimi” nedeniyle tahliye edilmesine tepki gösterdi.

GÜNÜN İSYANI: Bu ne rezillik!

5 yıl önce işten atılan ve alacakları hâlâ ödenmeyen madenciler ve ailelerinin Ankara’ya yürüyüşü engelleniyor. Madenci eşi Gülsüm Kale ‘Bu adamlar niye korunuyor, bu ne rezillik’ diye isyan etti.

GÜNÜN İSYANI: Takatim kalmadı, ameliyat olmak istiyorum

Trans geçiş ameliyatı engellenen trans mahpus Buse, Metris Cezaevi’nden bianet’e gönderdiği mektupla isyan etti: Artık dayanamıyorum!

GÜNÜN İSYANI: Bizi açlığa ve göçe zorlamayın

İzmir’in içme suyunu sağlayan Tahtalı Barajı yakınlarındaki Değirmendere Mahallesi sınırları içine kurulmak istenen mermer ocağı mahalleliyi sokağa döktü.

GÜNÜN İSYANI: Kraliyet ailesinin uçuk fiyatlı tatlı telaşlarına!

'Meghan’ın yeni evine ev hediyesi alamadım', 'Aman çocuk da doğdu, bi çeyreğimizi takamadık' diye hayıflananlar, üzülmeyin! Üzerinize düşeni fazlasıyla yaptınız. Sıra o fazlalıkları geri almakta!

GÜNÜN İSYANI: Çorlu tren katliamında kızını kaybeden Zeliha Bilgin

Duyacağınız çığlıklar bir annenin çığlığı, adalet arayan bir kadının. Bu kadının çığlığı, isyanı kulaklarınızdan hiç gitmesin.

GÜNÜN İSYANI: Sizin pisliğinizi temizlemeye başladık

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’tan dünya liderlerine ‘Sizin pisliğinizi temizlemeye başladık ve işimizi bitirene kadar durmayacağız’ diyerek seslendi.

GÜNÜN İSYANI: Adaletin olmadığı bir dünyadayız

İşçi bir kadın, bir anne o. Anne olduğu halde çocuğunun velayeti babada olduğu için çocuğuyla ilgili hiçbir şey yapamayan işçi kadın, Ekmek ve Gül’e yazdığı mektupla yaşadıklarına isyan ediyor.

GÜNÜN İSYANI: ‘Ekmek istiyorum, açım aç!’

Tokat’ta İŞKUR’un işe alım için yaptığı kura çekiminde işsiz bir kadın ‘Ekmek istiyorum, açım aç’ diye isyan etti.

GÜNÜN İSYANI: Yaşamayı biz de hak ediyoruz!

Gaziantep Üniversitesinde okuyan Suriyeli öğrenciler: Beraber yaşamaya çalıştığımız ülkedeki insanların yaşam şartları zor ama bizim daha da zor.

GÜNÜN İSYANI: Hangimiz emek verdi?

Sendikalaştıkları için işten atılan ve 34 gündür direnen ŞİBAŞ işçilerinden Elif Akcanerik tüm direnen işçiler adına bir mesaj yayımladı. Akcanerik patrona seslenerek ‘Hangimiz emek verdi’ diye sordu.

GÜNÜN İSYANI: ‘Artık yaşayamıyoruz, sadece hayatta kalıyoruz’

Fransa’da akaryakıt fiyatlarının artışı ve hükümetinin koyduğu ek vergiler nedeniyle ‘Sarı Yelekliler’ olarak adlandırılan protestolara katılan bir kadın işçi protestalarının nedenini anlatıyor.

GÜNÜN İSYANI: Bir kadının canının bedeli 8 yıl mı?

Analar evletsız kalmasın diye sesleniyor bir kadın, kadın cinayetlerine dikkat çekerek. ‘Geç gelen adalet adalet değildir’ diyor.

GÜNÜN İSYANI: Nefrete karşı gökkuşağı ev

ABD’de komşuları tarafından sistematik şekilde homofobik tacize uğrayan lezbiyen çift, evlerini gökkuşağı renklerine boyayarak “Eşcinseliz ve burada kalacağız” mesajı verdi.

GÜNÜN İSYANI: Sütyen takmadığı için işten atılan kadın dava açtı

Sütyen takmadığı için işten atılan Christina Schell “Bu cinsiyetçi bir uygulama. Benim meme uçlarım varsa erkeklerin de var” diyerek dava açtı.

GÜNÜN İSYANI: Maside Ocak’tan

Cumartesi Anneleri’nin bekleyişlerinin 700. haftasında polis şiddetine maruz kalan annesi ve anneler, ablalar, kardeşler için söylüyor Maside Ocak: ‘700 hafta geçti; Tükenmedi Umudum...’