GÜNÜN İSYANI: Bizi açlığa ve göçe zorlamayın
İzmir’in içme suyunu sağlayan Tahtalı Barajı yakınlarındaki Değirmendere Mahallesi sınırları içine kurulmak istenen mermer ocağı mahalleliyi sokağa döktü.

Tarım ve hayvancılığın yanı sıra seracılıkta da ünlenen Menderes’in kırsal mahallelerinden Değirmendere Karaintepe mevkisinde, kurulmak istenen mermer ocağı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldıktan sonra kahvehanede halkın katılım toplantısı düzenlendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile firma yetkilileri tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısı, mahalleli tarafından protesto edildi.

İzmir’in içme suyunu da sağlayan Tahtalı Barajı havzasına yakın bölgede kurulması planlanan mermer ocağına karşı çıkan, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan vatandaşlar, ‘Doğa insansız da yaşar, insan doğasız yaşayamaz’, ‘Mermer tozları ile kanser hastalığı saçmayın, damperli kamyonlarla ölüm saçmayın, bizi açlığa ve göçe zorlamayın’, ‘Ekoloji ekonomiye feda edilmez’ dövizleri taşıdı.


RANT İÇİN ORMANLARIMIZI YAKMASINLAR
Mahalleli Şerife Ayşe Yenal, “Biz köyümüzün daha güzel olmasını istiyoruz. Doğa harikası, çok güzel bir yer. Burada kazı yapıp, doğamızı mahvedecekler. Ne sera olur ne bahçe. Mahallemiz mahvolur. Tozun içinde kalırız. O nedenle istemiyoruz” dedi.

Pakize Candan da “Arazilerimiz önce baraj yapılmak için alındı. Şimdi de ormanımız, yeşilimiz giderse bizim hayatımız da gider. Bir şeyimiz kalmaz” diye konuştu.

Geçimlerini seracılıkla sağladığını anlatan Meryem Küt de “Biz ormanlarımız yabana gitmesin diye kömür yakıyoruz, dağdan odun getirmiyoruz. Hayvancılık bitti. Çocuklarımızı, torunlarımızı burada büyütmek istiyoruz. Gelip de rant için ormanlarımızı yakmasınlar” dedi.

Kaynak: DHA

İlgili haberler
GÜNÜN İSYANI: Bozuk yolu kesen kadınlar

Bozuk yoldan kalkan toz kadınları isyan ettirdi. Toz yüzünden evlerinin camlarını açamayan kadınlar,...

GÜNÜN İSYANI: Termik için zeytinleri söktürmeyiz

Amasra’da Hema Termik Santral projesi için zeytin ağaçları kesilmeye başladı. Köylü kadınlar isyan e...

Bergama’dan Kaz Dağları’na; Kadınlar hep en önde!

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de on yıllardır yaşam mücadelesinin en önünde yer a...