Partizan yazar Contessa: Renata Viganò
İtalya'da faşizme karşı direnişte mücadeleye katılan yazar Renata Viganò'nun doğum gününde yaşamına ve eserlerine kısa bir bakış...

İtalyan yazar Renata Viganò 17 Haziran 1900'de doğdu, İtalyan direnişiyle ilgili en yoğun hikayelerden biri olan neo-gerçekçi romanı "Agnes Ölüme Gidiyor" ile de bilinen yazar 23 Nisan 1976'da hayatını kaybetti.

Renata Viganò, 17 Haziran 1900'de Eugenio ve Amelia Brassi'nin kızı olarak doğdu. Orta sınıf bir ailede büyüdü ve özel bir okula gitti. Ailesinin maddi desteğiyle, 22 Ocak 1913'te Il Resto del Carlino'da tartışılan ilk şiir kitabı Ginestra in Fiore'u 12 yaşında yayımladı. Kısa süre sonra, başka bir şiir kitabı olan Piccola Fiamma (1915) yayımlandı.

Viganò, ebeveynlerin şirketi başarısız olduğu için 1917'den itibaren okulu bırakmak ve çalışmak zorunda kaldı. Doktor olmayı hayal ederek hemşirelik eğitimi aldı.

Faşizme karşı tavır aldı ve komünizm ile tanıştı. Gelecekteki eşi Antonio Meluschi ile bu şekilde tanıştı. Birlikte bir oğulları oldu. İtalya, Mussolini'nin düşüşünden sonra Cassibile Mütarekesi'nde Müttefiklere katıldığında ve Almanlar İtalya'nın geri kalanını işgal ettiğinde, Vigano ve eşi 9 Eylül 1943'te Resistancea'ya partizan olarak katıldı.

Viganò önce Bologna'daki kaçaklarla ilgilendi ve ardından yedi yaşındaki oğluyla birlikte önce Emilia-Romagna'da, sonra Valli di Comacchio'da saklandı. Kod adı "Contessa" idi. Tugayında hemşire olarak çalıştı.

Agnes Ölüme Gidiyor'u (1949) 1945 gibi erken bir tarihte yazmaya başladı. Bu, edebi eserlerinin doruk noktası olarak da anılır, Premio Viareggio ile ödüllendirildi ve yönetmen Giuliano Montaldo tarafından filme çekildi.

Faşizme karşı İtalyan direnişi üzerine iki kitap daha yazdı: Bologna'da öldürülen antifaşistleri tasvir ettiği Donne della Resistenza (1955) ve Brigata'daki Matrimonio (1976), içinde partizanların hayatlarından hikayeler anlattığı kitaplardı.

Kadınların hikayeleri de çalışmalarına ilham verdi ve bu nedenle Mondine (1952) ve Una Storia di Ragazze'yi (1962) yazdı.

Fotoğraf: Wikimedia Italia

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: 5 Ağustos 1939, Franco faşizminin ‘...

İspanya’da yıllar boyu süren iç savaş sonrası Franco diktatörlüğü tarafından komünizmi savunan, tari...

17 Temmuz 1921| Faşizmin diz çöktüremediği Hannah...

23 yaşında gencecik bir kadınken düşman hattının gerisine paraşütle inen Hannah Senesh 17 Temmuz 192...

Faşizme karşı direnen bir komünist: Elisabeth Bruh...

Hitler faşizmine karşı direnen Elisabeth (Lisbeth) Bruhn (Holz) 26 Aralık 1893'te doğdu, 14 Şubat 19...