Ücretsiz izne denk gelen bayram tatili ücretsiz izni uzatmaz
Ulusal bayram, hafta tatili, genel tatil günleri ve raporlu olunan süreler, analık izni sonrası alınan ücretsiz izin süresini uzatmaz, ücretsiz izin süresine ilave edilmez.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. Doğum sonrası ücretsiz izindeyim. Ücretsiz izinde olduğum döneme bayram tatili denk geliyor. Bayram tatilinin 3 gününün ücretsiz iznime denk gelmesi iznimi uzatır mı?

İşçinin ücretsiz olduğu döneme denk gelen hafta tatili, resmî tatil veya raporlu olunan günler, ücretsiz izin süresini uzatmaz. Analık izni sonrasında 6 aya kadar ücretsiz izin alan işçinin ücretsiz izni, izin süresi dolduğunda sona erer. Bu döneme denk gelen tatil günleri ve raporlu günler, ücretsiz izin süresine ilave edilmez.

Yıllık izinde ise tam tersi söz konusudur. Yıllık izin dönemine denk gelen hafta tatili, resmî tatil günleri ve raporlu olan günler yıllık izinden düşülmez.

Çünkü İş Yasası’nın 56. maddesine göre “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.” Hastalık raporu alınması halinde iş sözleşmesi askıda sayılacağından ve bu nedenle yıllık izin, askı hali sona erene kadar duracağından, raporlu olunan süreler yıllık izinden düşülmez.


İlgili haberler
Bayram tatili part-time çalışanları da kapsar

Kısmi süreli işçilerin de bayram tatili vardır. Part-time çalışan işçi çalışmadan ücrete hak kazanır...

Bayramda çalışan işçiye ayrıca ücret ödenir

Bayramda çalıştırılan işçilere, normal ücretlerinin yanı sıra ayrıca ücret ödenmesi zorunludur. Bayr...

İki aylık alan tek bayram ikramiyesi alır

Çift aylık alanlar yasal düzenleme gereği tek bayram ikramiyesi alabiliyor. İkramiye, en fazla ikram...