Bayram tatili part-time çalışanları da kapsar
Kısmi süreli işçilerin de bayram tatili vardır. Part-time çalışan işçi çalışmadan ücrete hak kazanır, çalışırsa işçiye ayrıca ücret ödenmek zorundadır.
Okurumuzun Sorusu:

Kısmi zamanlı çalışıyorum. Bayram haftası 4 gün bayram izinim var mıdır? Varsa mesaiden düşer mi? Yani o hafta için 3 gün mesai yapmam gerekir mi?

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri, bir başka deyişle resmi ve dini tatiller bütün işçiler için geçerlidir. Tam süreli çalışan işçiler ile kısmi süreli (part-time) çalışan işçiler arasında bir fark yoktur. Sonuç olarak bayram tatili, hem tam süreli hem kısmi süreli işçiler için tatil günüdür.

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunu’na göre Ramazan Bayramı arife günü saat 13:00’da başlar ve 3,5 gündür.

Yani tüm işçiler için bu yıl Ramazan bayramı tatili şu şekildedir:

3 Haziran 2019 Pazartesi: Arife günü (saat 13:00’ten itibaren, yarım gün)

4 Haziran 2019 Salı: Bayram 1. Gün

5 Haziran 2019 Çarşamba: Bayram 2. Gün

6 Haziran 2019 Perşembe: Bayram 3. Gün

Okurumuz da dâhil tüm işçiler bu günlerde çalışmadan ücretlerine hak kazanacaklardır. Yani işçilerin normal ücretlerine hak kazanmaları için bu günlerde çalışmasına, mesai yapmasına gerek yoktur.

Eğer bu günlerde işçiler çalıştırılırsa İş Yasası’nın 47. maddesi uyarınca, çalışılan her gün için ilave bir günlük ücret daha ödenecektir.

Part-time çalışan işçiler de yukarıda sıraladığımız günlerde çalıştırılırsa ilave ücrete hak kazanacaktır. Örneğin günlük ücreti 60 TL olan part-time işçi bayramın birinci günü çalışırsa, işçiye aylık ücretine ilaveten 60 TL daha ödenecektir. Diyelim ki normalde günde 6 saat çalışan ve karşılığında 60 TL ücret alan işçi, bayramın birinci gününde 3 saat çalıştırıldı. Bu durumda işçi 3 saatlik çalışmasının karşılığı olarak ilaveten 30 TL alacaktır.

Genel kurallar böyle. Gelelim detaylara:

İşveren tarafından arife günü sabahı ile cuma ve cumartesi günü idari tatil ilan edilebilir. Bu durumda işçiler bu günlerin ücreti ile hafta tatili ücretine çalışmadan hak kazanır.

Ama bu günler işveren tarafından idari tatil ilan edilmediyse, işçi bu günlerde çalışmakla yükümlüdür.

Part-time işçiler genellikle haftada 6 gün 5’er saat çalıştırılmaktadır.

Haftada 6 gün 5’er saat çalıştırılan işçilere yukarıdaki kural aynen uygulanacaktır. Yani bu durumdaki işçiler, pazartesi günü sabah mesaileri varsa saat 13:00’a kadar çalışacak, takip eden 3 gün boyunca çalışmadan ücrete hak kazanacaktır. İşçi bu 3 gün içinde çalıştırılırsa, işçiye ayrıca ücret ödenecektir. Eğer işçinin mesaisi pazartesi günü saat 13:00 veya sonrasında başlıyorsa, işçinin pazartesi günü de çalışması gerekmeyecektir. Bu durumda işçi 13:00’dansonra çalıştırılırsa ilave ücret alacaktır. Olur da işçinin pazartesi günü mesaisinin bir kısmı 13:00’dan önceye, bir kısmı 13:00’dan sonraya denk geliyorsa, işçi 13:00’a kadar çalışacaktır. Bu çalışma için ayrıca ilave bir ödeme yapılmayacaktır. Ama işçinin 13:00’dan sonrasına denk gelen her bir saatlik mesaisi için ilaveten bir saatlik ücret daha ödenecektir.

Toparlayacak olursak okurumuz arife günü saat 13:00’ten Bayramın sonuna kadar çalışmadan ücretine hak kazanacaktır. Bu günlerde çalıştırıldığı takdirde ise ilave ücret alacaktır. Okurumuzdan bayram nedeniyle çalışmadığı günler için ilave çalışma yapması istenemez.

Tüm okurlarımızın bayramını kutluyor, bayram günlerinde de çalıştırılan okurlarımıza kolaylıklar diliyorum.

İlgili haberler
İki aylık alan tek bayram ikramiyesi alır

Çift aylık alanlar yasal düzenleme gereği tek bayram ikramiyesi alabiliyor. İkramiye, en fazla ikram...

Bayramda çalışan işçiye ayrıca ücret ödenir

Bayramda çalıştırılan işçilere, normal ücretlerinin yanı sıra ayrıca ücret ödenmesi zorunludur. Bayr...

Güzeltepe’de yaşayan kadınlar: Bayram yok, aç kalm...

Eyüp Güzeltepe’de yaşayan kadınlar için maddi zorluklar bayramın önüne geçiyor. Kadınlar, ‘Biz aç ka...