Taşeron işçi müjde değil icraat bekliyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın verdiği “müjdeye” rağmen engelli, eski hükümlü ve joker taşeron işçilerin çoğunun sorunu çözülmedi. İşçi müjde değil icraat bekliyor!
Bir okurumuzun sorusu:

Çalışma Bakanı ret alan taşeron işçilerle ilgili şöyle bir açıklama yapmış:  


Bu konuda bizleri aydınlatırsanız seviniriz. İnsanlara çok yardımcı oluyorsunuz. Teşekkürler.

Okurumuza öncelikle güzel görüşleri için teşekkür ederiz. Okurlarımıza, işçilere bir katkımız oluyorsa ne mutlu bize…

Okurumuzun gönderdiği video Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun 10 Mart 2018 tarihli konuşmasına ait. Yani yeni bir konuşma değil.

Bu konuşmanın ardından

1) Joker taşeron işçiler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir görüş yayınladı. Bu görüşe ilişkin şu yanıtımızda detaylı bilgiler mevcut.
Bakanlık joker işçiler için düzenleme yapmalı

Ancak bu görüş, sigorta giriş çıkışı yapıldığı için 2017 yılı Aralık ayı prim ve hizmet belgesinde gözükmeyen taşeron işçileri kapsamadı. Bu görüşün kapsamına giren joker işçilerin birçoğunun da bu görüşe dayalı olarak yaptığı başvurulara olumlu yanıt gelmedi. Birçok kurum “Resmi Gazetede görmeden işlem yapamayız” dedi. Sonuç olarak sorun çözülmedi.

2) Engelli olduğu ve vergi indiriminden yararlandığı için erken emeklilik kapsamına giren ve bu yüzden geçişi yapılmayan taşeron işçilerle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görüşü Devlet Personel Başkanlığı tarafından kurumlara gönderildi. Bu görüş üzerine engelli işçilerin yaptığı başvuruların bir kısmı kurumlar tarafından kabul edildi. Ancak yaptığı başvurulara yanıt gelmeyen işçiler de var. Yani sorun tam anlamıyla çözülmedi.

3) Eski hükümlü taşeron işçilerle ilgili bir yönetmelik değişikliği yapıldı. Bu yönetmelik değişikliği ile merkezi yönetimlerde çalışan ve kadroya geçirilmeyen taşeron işçilerin kamuya alınması kurumların inisiyatifine bırakıldı. Yani zorunluluk getirilmedi ve kurumlara takdir yetkisi tanındı.
Detaylara şu yazımızdan ulaşmak mümkün.
Eski hükümlü taşeron işçiler kurumların insafına terk edildi

Öte yandan yerel yönetimlerde çalışan ve şirketlere geçirilmeyen eski hükümlü taşeron işçilerle ilgili olarak da İçişleri Bakanlığı tüm il valiliklerine 4 Nisan 2018 tarihinde bir yazı gönderdi ve bu işçilerin şirketlere alınabileceğini bildirdi. Ancak burada da yasal bir zorunluluk getirilmedi ve karar yerel yönetimlere bırakıldı.

Hem merkezde hem yerel yönetimlerde çalışan eski hükümlü taşeron işçiler, bu yönetmelik değişikliği ve görüş üzerine yeniden başvuru yaptı. Başvuruların birçoğu hala inceleme aşamasında. Başvurusu kabul görüp sınava alınan işçiler olduğu gibi bu başvurusu reddedilen işçiler de var. Sonuçta eski hükümlü işçilerin önemli bir kısmının bekleyişi devam ediyor ve sorun çözülmüş değil.

Dolayısıyla ve sonuç olarak bu üç işçi grubuna verilen “müjde” karşılığını bulmadı. Sorun çözülmedi. Eğer sorun gerçekten çözülmek isteniyor ise:

Joker işçilerin, engelli işçilerin ve eski hükümlü işçilerin hepsini kapsayan bir yasa ya da yönetmelik değişikliği yapılmalı ve kamuya geçirilmeyen tüm işçilerin kamuya geçişi zorunlu hale getirilmelidir. Yasal olarak bağlayıcılığı olmayan “görüşler” yerine; işçileri kurumların insafına terk eden düzenlemeler yerine; zorunluluk getiren yasal değişiklikler yoluyla işçilerin kamuya alınması garanti altına alınmalıdır.

Not: Eski hükümlü işçiler, joker işçiler, engelli işçiler ve arşiv araştırmasına takılan işçiler; eğer ikinci kez başvuru yapmadılarsa şu yazımızdaki dilekçeleri kullanarak başvuru yapabilir: Kapsam dışı kalan veya ret alan taşeron işçiler için itiraz dilekçesi örnekleriİlgili haberler
Belediye şirketine geçen taşeron işçi ilave tediye...

Merkezi yönetimlerde kadroya geçen taşeron işçiler, ilave tediye alabilecek. Ancak belediye şirketle...

Taşeron sulh sözleşmesi anayasaya aykırıdır!

Taşeron işçilere imzalatılan sulh sözleşmesi, ödenmeyen ücretler için dava açılamayacağını söylüyor....

Eski hükümlü taşeron işçiler için yeni düzenleme ş...

Bazı suçlardan hüküm giydiği için kadroya geçirilmeyen taşeron işçiler ile ilgili Bakanın açıklaması...