Kullanılmayan işsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması mümkün
İşsizlik ödeneğini tam olarak kullanmadan yeniden işsiz kalan işçi, yeni işsizlik ödeneğine hak kazanamasa bile ilk hak edişinden kullanmadığı süre kadar ödenek alabilir.
Okurumuzun Sorusu:

2020 yılı nisan ayından 22.10.2020 tarihine kadar işsizlik ödeneği aldım. 22.10.2020 tarihinde tekrar sigortalı işe girdim. Bu tarihten 2020 yılı sonuna kadar 70 gün, 2022 yılından 232 gün, 2023 yılından 91 gün primim var. Son işyerimden çıkış tarihim 06.04.2023. Son işyerimde 6 ay kesintisiz çalıştım. İşsizlik maaşı kazanabilir miyim?

İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için üç koşul var:

1) İş sözleşmesinin sona erdiği tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması,

2) İş sözleşmesinin sona erdiği tarihten önceki son 4 ay içinde iş sözleşmesine tabi olmak (yani son 4 ay içinde prim eksik yatırılmış olsa bile sigortalılığın devam etmesi),

3) İş sözleşmesinin işsizlik ödeneğine hak kazanacak şekilde sona ermesi.

Okurumuzun son işten çıkış tarihinden geriye dönük 3 yıla baktığımızda okurumuzun 394 gün sigorta priminin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla okurumuz prim koşuluna takılıyor ve yeni bir işsizlik ödeneğine hak kazanamıyor.

Bununla birlikte okurumuz 2020’de yaklaşık 7 ay işsizlik ödeneği aldıktan sonra sigortalı işe girmiş. Eğer okurumuz 2020’de hak kazandığı işsizlik ödeneğinden tam olarak yararlanmamışsa, yani işsizlik ödeneğine 8 ya da 10 ay hak kazandığı halde bu süre dolmadan işe girmişse, okurumuza ilk hak edişinden kullanmadığı süre kadar işsizlik ödeneği bağlanır. Ancak işsizlik ödeneği okurumuzun hak ettiği dönemdeki tutar üzerinden ödenir.


İlgili haberler
İstifa eden öğretmen işsizlik ödeneğini yakar

Özelde çalışan öğretmen, sözleşmesi sona erip yenilenmediğinde prim koşulunu karşılıyorsa işsizlik ö...

İşten ayrılan işçinin işsizlik ödeneği alması anca...

İşçinin işten ayrılması, yani iş sözleşmesini fesheden tarafın işçi olması halinde, işsizlik ödeneği...

İşsizlik ödeneği net ücretin en fazla yarısı kadar...

İşsizlik ödeneği son 4 aylık prime esas kazanç ortalamasının yüzde 40’ı kadardır. Dolayısıyla işçiye...