İşsizlik ödeneği enflasyon karşısında eriyor, teklif mecliste bekliyor
İşsizlik ödeneği alırken işe giren işçi, yeni işinden istifa etse bile işsizlik ödeneği yeniden ancak eski tutardan bağlanıyor. Sorunu çözecek yasa teklifi 3 yıl 4 aydır Meclis’te bekliyor.

Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. 2021 Eylül ayında işten çıkarıldım ve işsizlik maaşına başvurdum, 10 ay ve tavan ücretten hak kazanmıştım. 10 gün aldıktan sonra yeni işe başladım. Şu anda yeni işyerimden istifa edersem önceki işsizlik maaşıma devam edebilir miyim ve o zamanki miktardan mı yoksa şu an ki tavan ücretten mi işsizlik maaşı alırım? Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim, ona göre işi bırakacağım. Çalıştığım yerde çok fazla sıkıntılarım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 50. maddesine göre:

“Sigortalı, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu Kanunun öngördüğü şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırsa, daha önce hakkettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder. Bu Kanunun öngördüğü şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde ise sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir.”

Dolayısıyla işsizlik ödeneğine hak kazanan işçi, hak kazandığı işsizlik ödeneğinin tamamını almadan yeniden işe girerse işsizlik ödeneği kesilir. Ancak işçi yeni girdiği bu işten işsizlik ödeneğine yeniden hak kazanacak kadar çalışmadan ayrılırsa ya da çıkarılırsa (bu durumda iş sözleşmesinin nasıl sona erdiği önem taşımıyor) önceki dönemden kullanmadığı işsizlik ödeneğini alabilir. Yani işçi yeni işinden istifa etse bile işsizlik ödeneği yeniden -ancak ilk hesaplanan tutar üzerinden bağlanır.

Okurumuz 10 aylık işsizlik ödeneğine hak kazanmış. 10 gün işsizlik ödeneği almış ve yeniden işe girmiş. Okurumuz yeni işinden istifa ederek ayrılsa bile 9 ay 20 gün boyunca işsizlik ödeneği alabilir.
Bu durumda okurumuza işsizlik ödeneği 2021’de hesaplanan tutar üzerinden ödenir. Bu tutar güncellenmez.

Okurumuza işsizlik ödeneği 2021 yılında tavandan yani 2 bin 840 TL olarak bağlanmış. Okurumuz yine bu tutarı alacak.

Oysa bugün itibariyle güncel işsizlik ödeneği tavanı 5 bin 137 TL. Güncelleme yapılmadığı için okurumuzun aylık kaybı 2 bin 297 TL. 9 ay 20 günlük toplam kayıp ise 22 bin lirayı geçiyor.

Kesilen işsizlik ödeneğinin eski tutar üzerinden yeniden bağlanmasını sorununu daha önce köşemizde işlemiş bu sorunun çözümü için milletvekillerine yasa teklifi vermeleri çağrısında bulunmuştuk – Yanıtı okumak için TIKLAYIN

Bu çağrımıza CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, İzmir Milletvekili Kani Beko ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yanıt vermiş, TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi sunmuştu – Detaylar için TIKLAYIN

Bu kanun teklifi 30 Nisan 2019 tarihinde Meclis Başkanlığına sevk edildi. 9 Mayıs 2019 tarihinde de esas komisyon olarak Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi. Ne yazık ki 3 yıl 4 aydır bu kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda bekliyor.

Buradan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na ve TBMM’ye sesleniyoruz. Yasa teklifi en kısa sürede Komisyon gündemine alınmalı, Komisyonda görüşülmeli ve Meclis Genel Kuruluna sevk edilerek yasalaşmalıdır.

Aksi takdirde okurumuz ve aynı durumda olan on binler, belki de yüz binlerce işçinin işsizlik ödeneği enflasyon karşısında pul olmaya devam edecek.

İlgili haberler
Virüsten mi korkalım, işsizlikten mi?

Virüsten mi, işsiz kalmaktan mı, yoksa borçlardan mı korkalım bilemedim vallahi. Sadece “evde kalın”...

Kısmi süreli çalışanlar işsizlik ödeneği nasıl alı...

Kısmi süreli (part-time) çalışanlar, her ay eksik günlerini isteğe bağlı sigortalılık ile tamamlarla...

İşsizlik ödeneği net ücretin en fazla yarısı kadar...

İşsizlik ödeneği son 4 aylık prime esas kazanç ortalamasının yüzde 40’ı kadardır. Dolayısıyla işçiye...