İş Yasası’nda hak var, uygulamada yok!
İş Yasası’na göre hekim gerekli gördüğü takdirde 16 haftalık analık raporunu uzatabilir. Ancak SGK rapor giriş sistemini değiştirmediği için bu hak kâğıt üzerinde kalıyor.
Okurumuzun Sorusu:

Analık istirahatini hekim raporuyla uzatmak mümkün diye bir yazınız var, benim de doğumdan sonra rahatsızlığım devam etti ancak doktorum “Böyle bir şey bilmiyorum, ancak normal rapor verebilirim” diyor. Böyle bir hak varsa kullanmak istiyorum, sonuçta rahatsızım. Bunu nasıl uzatabilirim sistemden?

İş Yasası’nın 74. maddesine göre analık istirahati, doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8, toplamda 16 haftadır. Yine aynı maddeye göre bu süre “işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve doğumdan sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir”.

Ancak ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) raporların girildiği sistemde gerekli değişikliği yapmadığı için bu hak kâğıt üzerinde kalıyor. Hekim gerekli görse bile analık raporu süresini uzatamıyor.

Bu yüzden başka bir yanıtımızda SGK’yı gerekli değişikliği yapmaya davet etmiştik.

Bu çağrımızı bir kez daha yenileyelim. Çünkü SGK gerekli değişikliği yapmadığı takdirde, okurumuz ve aynı durumda olan işçilerin hekimleri, analık raporunu sistemden uzatamayacak, en fazla 10 artı 10 gün, toplamda 20 gün daha hastalık raporu verebilecektir. 20 günden sonrası için heyet raporu gerekecektir. SGK gerekli değişikliği yaptığında ise tek hekim raporu ile nasıl 16 haftalık analık istirahati alınabiliyorsa, yine tek hekim raporu ile bu süre gerektiği kadar uzatılabilecektir. Örneğin heyet raporu gerekmeksizin, hekim 8 artı 12 hafta analık raporu verebilecektir.

İlgili haberler
Analık izni sonrası rapor alan işçi yarım çalışmad...

Analık izni sonunda rapor alan işçi, raporu bittikten sonra, raporu ve yarım çalışma belgesi ile bir...

SINIRLARIN ÖTESİ: Hindistan, Güney Afrika, Arjanti...

220 milyonluk Hindistan grevinde kadınlar güvenceli istihdam, Güney Afrika’daki çiftlik işçi kadınla...