Çalışabilir raporu alan kadın işçi analık istirahatini başlatabilir
37. hafta dolana kadar çalışabilir raporu alan hamile işçi, bu süre dolmadan önce de analık istirahatini (iznini) başlatabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Ben hamileliğimin 32. haftasında çalışabilir raporu aldım. 34. haftada çalışamaz raporu aldım. Çalışamaz alınca çalışabilir raporum gitti e-Devletten. Böyle mi oluyor? Kafam çok karıştı.

Öncelikle okurumuzu ve eşini şimdiden tebrik edelim.

İş Yasası’nın 74. maddesine göre:

“Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.”

Okurumuz doğumdan önceki üç haftaya kadar yani 37. haftanın sonuna kadar çalışabilir raporu almış. Ancak okurumuz bu tarihten önce 34. haftada analık istirahatini (raporunu) başlatmış.

Okurumuzun endişe etmesini gerektirecek bir durum yok. 37. hafta sonuna kadar çalışabilir raporu alan kadın işçi, 37. haftanın dolmasını beklemeksizin, daha önceki bir tarihte de analık istirahatini (raporunu) başlatabilir. E-devlette son alınan aktif rapor görüneceği için önceki raporun görünmemesi bir sorun teşkil etmez.

Okurumuzun 32. haftanın dolduğu günden 34. haftada analık istirahatine ayrıldığı tarihe kadar geçen süre, doğumdan sonraki analık istirahatine ilave edilecektir.


İlgili haberler
Analık izni dönüşü yıllık izin için işe başlama ko...

Analık izni ve ücretsiz izin sonrasında kadın işçinin içerideki yıllık izinlerini kullanması için iş...

Analık izni sonrası ücretsiz izin hakki en fazla 6...

Analık izni sonrası ücretsiz izin hakkını kullanmak isteyen kadın işçinin, ücretsiz izni analık izni...

Analık izninde iş sözleşmesinin feshi analık ödene...

Analık iznindeyken iş sözleşmesini evlilik nedeniyle fesheden işçinin analık ödeneği 10 gün sonra ke...