Zülal Tütüncü’yü öldüren sanığa müebbet verildi
Bornova’da öldürülen Zülal Tütüncü davasının karar duruşmasında sanığa müebbet verildi. Aile cezayı az bularak mahkemeye tepki gösterdi.

İzmir’in Bornova ilçesinde, üniversite öğrencisi Zülal Tütüncü’yü (21) kılıçla öldüren Günhan Öztürk’ün (26) ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. Duruşmaya koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında basın alınmazken, aile ve avukatları ile davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma salonunda hazır bulundu.  

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanığa indirimsiz müebbet verildi. Mahkeme ayrıca aile silah bulundurmak suçundan 6 ay hapis cezası verdi ve bu cezayı da paraya çevirdi. Mahkemeye katılan annesi Bedriye Tütüncü karara “Benim kızımın ömrünün cezası bu mu? Kızımı vahşice öldürdü, neden ağırlaştırılmış müebbet vermiyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

FAİLE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VERİLMELİ
Duruşma öncesinde Kadın Meclisleri adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya Zülal Tütüncü’nün annesi Bedriye Tütüncü ve babası İsmail Tütüncü de katıldı. Aile mahkemeden en yüksek cezayı vererek, adaletin sağlanmasını istedi. Açıklamayı Kadın Meclisleri üyesi Hazal Önal okudu.

Zülal Tütüncü davasında adaletin sağlaması için mücadele ettiklerini söyleyen Önal, davanın bir önceki duruşmasında savcının mütalaasını sadece kasten öldürmeden verdiğini hatırlatarak, “Zülal’in öldürülüş şekli canavarca his değil midir? Failin ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanması için daha ne yapmış olması gerekiyor. Aralık 2017 tarihinden beri yani neredeyse 2.5 yıldır Zülal’in ailesi ile birlikte mücadele ediyoruz. 2.5 yıldır adaletin sağlanmasını bekliyoruz. Adaleti sağlamak, yasaları etkin bir biçimde uygulamak bu kadar zor olmamalı. Failin hiçbir indirim almadan hak ettiği cezayı almasını istiyoruz” dedi.

ÖLDÜRÜLEN KADINLAR BİRER SAYI DEĞİL
Koronavirüs salgını sürecinde şüpheli kadın ölümlerinin arttığını söyleyen Önal, “Kadına yönelik şiddet atarken, kadınlar bu süreçte yasal haklarına ulaşma konusunda engellemeler ile karşılaştı. Öldürülen kadınların birer sayı olmadığını, kendilerinden çalınan birer yaşam olduğunu belirtmek isteriz” diye konuştu.

CİNAYETLERİ YASALAR ÖNLER
İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin bir şekilde uygulandığında kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin önüne geçilebileceğini vurgulayan Önal, son olarak şunları söyledi: “Evladını kaybetmiş hiçbir aile, şiddete uğramış hiçbir kadın asla yalnız değil. Biz varız. Mutlaka kazanacağız. Tek bir kadının bile öldürülmediği günleri mücadelemizle mutlaka kazanacağız.”

İlgili haberler
Zülal Tütüncü’yü öldüren erkek akıl sağlığının yer...

Ege Üniversitesi Öğrencisi Zülal Tütüncü’nün öldürülmesi davasının 1. duruşması görüldü. Sanık olay...

Arkadaşları Zülal için eylem yaptı: Artık tahammül...

Ege Üniversitesi öğrencileri ve kadın örgütleri, öldürülen Zülal Tütüncü için eylem yaptı. Kadın cin...

Zülal’in davası emsal olsun

Öldürülen Zülal Tütüncü’nün arkadaşları ‘Davanın takipçisi olacağız, çıkacak kararın tüm kadın cinay...

Zülal için sokaktayız!

Vahşice katledilen Zülal Tütüncü için, arkadaşlarının ve kadın örgütlerinin çağrısıyla bu akşam 18.0...

Zülal’in arkadaşları tepkili; Medya cinayetleri me...

Ege Üniversitesi öğrencileri, arkadaşları Zülal Tütüncü’nün katledilmesi hakkında çıkan haberlerin c...

Zülal Tütüncü davasında savcı müebbet hapis istedi

Zülal’i öldüren Günhan Öztürk'ün 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası is...