Yardım götürdüğü kadını taciz eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanına ödül gibi ceza
Konya'da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Seydişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda çalışan Mehmet Ölmez, yardım götürdüğü M.D.'yi taciz ettikten sonra vakfa müdür oldu.

Birgün' den İsmail Arı'nın haberine göre, 28 Mayıs 2021 tarihinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Seydişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda “Hizmet görevlisi” unvanı ile çalışan Mehmet Ölmez, vakfa başvurarak yardım talebinde bulunan M.D. isimli kadının evine yardım götürdü. Ardından elini yüzünü yıkama bahanesiyle kadının evine girdi. Ölmez’in üslup ve tavırlarına tepki gösteren kadın, Ölmez’i evinden kovdu.

Ölmez hakkında suç duyurusunda bulunan M.D., daha önce de sokakta Ölmez’in tacizine maruz kaldığını anlattı. Ölmez’i çalıştığı kuruma şikâyet etmesine rağmen bir adım atılmadığını ve hatta Seydişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müdür yapılarak terfi ettirildiğini söyledi.

Ardından Seydişehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde Mehmet Ölmez hakkında “Kamu görevlisinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle cinsel taciz” suçundan dava açıldı. Ölmez, mahkeme suçlamaları reddetse de M.D.’nin kızı da tacize tanık olduğunu anlattı. Dinlenen tanıklar, “Mehmet Ölmez’in taciz ettiği kadına şikâyetçi olmaması için para teklif ettiğini” de söyledi.

Mahkeme, 15 Kasım 2023 tarihinde Ölmez’e iki defa işlediği “cinsel taciz” suçu için sadece 5 bin 400 TL adli para cezası verdi, hükmün açıklanmasını da geriye bıraktı.

TACİZİN ÜSTÜNÜ KAPATMAK İÇİN PARA TEKLİF ETTİ

AKP’li Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a yakınlığıyla da bilinen Ölmez için Konya Valiliği tarafından açılan soruşturmanın ise kapatıldığı anlaşıldı. Yavuz Ünüvar tarafından yürütülen soruşturmanın “Olayın bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğu” ifadeleriyle kapatılarak bir skandala imza atıldığı anlaşıldı.

Mağdur kadının avukatı ve CHP Meclis üyesi Hikmet Balcı, "Sanığın olay kapansın diye kadına 25 bin TL ödediğini ve bunun da ceza dosyasına yansıyan deliller arasında bulunduğunu" söyledi. Ayrıca "Sanık hakkında olaya ilişkin yapılan idari soruşturmanın bir şekilde kapatıldığı ve adli soruşturmada da verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz neticesinde dava açılarak sanığın cezalandırıldığı" bilgisini paylaştı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Tunceli ASHM’de taciz iddialarına ilişkin soru öne...

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Tunceli Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı bir kurumda...

ŞÖNİM müdürü, 11 kadın çalışanı taciz ettiği gerek...

Bursa’da Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'nde çalışan 11 kadın, kurum müdürü tarafından tacize uğrad...

Konya’da bir kadın koruma kararına rağmen katledil...

Konya'da Münevver Şahin, boşanma davası açtığı ve koruma kararı aldığı Bayram Şahin tarafından çalış...