Temmuz ayında 20 kadın katledildi
Temmuz ayı verilerini paylaşan KCDP’nin raporuna göre, 20 kadın katledildi, 12 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), kadına yönelik şiddet çetelesinin temmuz ayı raporunu yayımladı. Rapora göre, temmuz ayında 20 kadın katledildi, 12 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Rapora göre, hayatını kaybeden 20 kadının 10’u evli olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 2’si tanıdık, 1’i baba, 1’i akraba, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i oğlu, 1’i ısrarlı takipçi olan erkek tarafından katledildi, 1 kadının fail ile olan yakınlığı tespit edilemedi.

MÜCADELEYE DEVAM

İstanbul Sözleşmesi’nin 1 Temmuz’da yürürlükten kalkmasının ardından Türkiye’nin pek çok yerinde eylemlerin sürdüğüne dikkat çekilen raporda, “Ülkenin onlarca şehrinde İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğimizi haykırdık. Mücadelemiz siyasilerin önümüze koydukları engellerle gerileyecek bir mücadele değildir. Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygulatacak; eşitlik, özgürlük ve ayrımcılığa son vermek için mücadele etmeye devam edeceğiz” denildi.

Kaynak: MA


İlgili haberler
'Öldürülmekten korkuyorum' paylaşımından 7 ay sonr...

Yozgat'ta bir uzman çavuş, düğün hazırlığı yaptığı nişanlısını öldürdükten sonra intihar girişiminde...

Mayıs ayında Bianet’e göre 18, KCDP’ye göre 17 kad...

Bianet’in basına yansıyan haberlerden derlediği verilere göre erkekler mayıs ayında en az 18 kadını...

Temizlik işçisi Yudum Mert çocuklarının gözü önünd...

Özel bir hastanede temizlik işçisi olan Yudum Mert, evli olduğu Güntay Mert tarafından kızının gözü...