TEİS: HPV aşısında çocuklara öncelik verilmeli yaş sınırı 9-13 arasında olmalı
TEİS Başkanı Nurten Saydan Türkiye’de HPV aşısında 18 yaş üstü için çalışma olduğunu belirterek; ‘Aşılamada çocuklara öncelik verilerek yaş sınırı DSÖ’nün dediği gibi 9-13 arasında olmalı’ dedi.

Rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan HPV aşısının ücretsiz olması için yürütülen kampanya sonuç verdi, aşı devlet ödemesine alındı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı HPV aşısının 18 yaş üstünde yapılması için çalışmaların bitmek üzere olduğunu söyledi.

1-31 Ocak Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Dünya Sağlık Örgütü HPV aşıları için en uygun yaş immün cevabın en kuvvetli olduğu 9-13 aralığı olduğunu söylüyor” dedi.

AŞISI OLAN TEK KANSER TÜRÜ: RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ

Saydan, rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu ve her yıl dünyada 500 binden fazla kadının ölümüne sebep olduğunu belirterek; “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre; rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken ülkemizde onuncu sıradadır.

Rahim ağzı kanseri aşısı olan tek kanser türü olduğu için bu hastalıktan korunmak için mutlaka aşılanmalı. HPV aşısı kansere karşı en etkili mücadele yöntemlerinden biridir” diyerek, aşılamanın önemine vurgu yaptı.

Saydan açıklamasında şunlara yer verdi: “HPV aşısının koruyuculuk oranı yüzde 99.7. Bu aşı 9-13 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklarına yapılması durumunda yüzde yüze yakın koruyuculuk sağlıyor. İleri yaşlarda yapılan aşının koruyuculuğu düşüyor. Bu yüzden HPV aşısı ülkemizde de çocuklara 9-13 yaş aralığında yapılmalıdır.”

HPV aşısının dünyada ABD, İngiltere, Almanya, Avustralya, Kanada, Belçika, Norveç, Finlandiya, Portekiz ve Fransa gibi 100’den fazla ülkede ulusal aşı programına dahil edildiğini ve ücretsiz olarak çocukluklara 9 yaşından itibaren uygulandığını belirterek; “Erken yaşta uygulanan HPV aşısı, virüsün vücudun çeşitli bölgelerinde yaşam boyu oluşturabileceği birçok kansere karşı koruyor. Çocukluk çağı aşılarına bunun da eklenmesi gerekiyor. HPV virüsü bulaşan birisine de bu aşıyı yaptığınızda bozulmuş hücrelerin hızlı ilerlemesini engellemiş olursunuz. Ülkemizde de bir an önce aşılama başlamalı ve çocuklara öncelik verilerek yaş sınırı DSÖ’nün dediği gibi 9-13 arasında olmalı” dedi.

HPV AŞILARININ ÖNERİLEN YAŞ VE DOZLARI

13 yaştan küçük kız ve erkekler için: 2 doz aşı yeterlidir. 2. doz birinci dozdan 6-12 ay sonra yapılmalıdır.

13 yaştan büyük kız ve erkekler için: 3 doz aşı gereklidir. 2. doz 1. dozdan 1 ay sonra, 3. doz 1. dozdan 6 ay sonra yapılmalıdır.


İlgili haberler
'9-14 yaşındaki çocuklara HPV aşısı rahim ağzı kan...

HPV aşısı neden önemli? Rahim ağzı kanseri nasıl bir hastalık? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı D...

Şişli'de 'HPV nedir?' söyleşisi

Şişli Ekmek ve Gül Grubu'nun çağrısı ile kadınlar Nostalji Kitap Kafe'de Dr. Irmak Saraç ve Editörüm...

Doç. Dr. Bayrak, ‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’ dedi

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi'n...

HPV aşısı davasında aşı bedelinin iadesine karar v...

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneğinin, HPV aşısının ücretsiz olması talebiyle açtığı davada karar açı...

HPV aşısı ücretsiz olmadığında neler mi yaşıyoruz?

Yanlış bilgi, ücretli olması, testlerin anonim yapılmaması kadınların HPV aşısı olmasının da önüne g...

Bilirkişi raporu: ‘HPV aşısı tıbben gerekli’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin HPV aşısının ulusal bağışlama programına alınması için açtığı...