Doç. Dr. Bayrak, ‘HPV aşısı ücretsiz olmalı’ dedi
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi'nin düzenlediği HPV etkinliğinde aşıların ücretsiz olması gerektiğinin altını çizdi.

Bursa Tabip Odası Sürekli Tıp Eğitimi (STE) etkinlikleri sürüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde “HPV ve HPV Bağlantılı Kadın Kanserleri”yle ilgili bir etkinlik gerçekleşti.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bayrak’ın konuşmacı olarak konuk olduğu etkinlik, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde bulunan Türkan Saylan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. HPV virüsünün, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere, genital bölgelerde gelişen pek çok kanser türünün esas sorumlu faktörü olduğunu belirten Doç. Dr. Bayrak, iki yüz tip HPV virüsünün, 15’inin kanser için risk oluşturduğuna dikkat çekti.

AŞI EN ÇOK 9-14 YAŞ ARASINDA ETKİLİ

Oluşan kanserlerin çoğunda HPV Tip 16 ve Tip 18’in önemli rol oynadığını belirten Mehmet Bayrak, söz konusu virüsün genital siğillere de sebep olduğunu, ancak buna sebep olan HPV virüslerinin Tip 6 ve Tip 11 gibi kanser riski oluşturmadığının da altını çizdi. 2007 yılından beri yukarıda bahsedilen HPV virüslerine karşı etkili aşıların yapıldığını da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Bayrak, aşının en çok 9-14 yaş arası kız çocuklarına uygulandığı taktirde çok daha etkili olduğunun altını çizdi.

TESTLER SAYESİNDE VAKALAR AZALIYOR

Doç. Dr. Mehmet Bayrak, HPV aşısının kadınlara 26 yaşa kadar uygulanmasının daha önleyici sonuçlar gösterdiğini belirtti. Doç. Dr. Bayrak aşının Daha ileri yaşlarda HPV virüsü temas etmiş kadınlarda, tedavi edici olmasa da hastalığın tekrarlanma riskini azalttığını söyledi. Gelişmiş taramalar sayesinde, rahim ağzı kanseri konusunda özellikle gelir düzeyi yüksek ülkelerde son 40 yılda ciddi düşüşler olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Bayrak, Pap-Test ve HPV-DNA testleri sayesinde kanser henüz gelişmeden, kansere neden olma riski taşıyan yapıların tespit edilerek bunun engellenebildiğini belirtti.

Doç. Dr. Bayrak, Türkiye’de Kanser Tarama Merkezi (KETEM) birimlerinde 30-65 yaş arası kadınlarda 5 yılda bir ücretsiz HPV ve Smear testi yapıldığını, HPV aşısı yapılsa bile bu testlerin yapılmaya devam edilmesini gerektiğinin de altını çizdi.

HPV AŞISI ÜCRETSİZ OLMALI

Dünyada HPV’nin 9 tipinde etkili olan Nanovalant aşısının Türkiye’de henüz ruhsatlandırılmadığını, bunun yerine HPV’nin 4 tipinde etkili olan Kuadrivalan HPV aşısının bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Bayrak, söz konusu kanserin ortaya çıkmasına neden olan lezyonların tedavisi ile kanser ortaya çıktıktan sonraki tedavi için harcanan maddi yük ve yarattığı psikolojik tahribat göz önüne alındığında HPV aşısının ücretsiz aşı programına alınmasının gerekli olduğunu vurguladı.


İlgili haberler
HPV aşısı davasında aşı bedelinin iadesine karar v...

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneğinin, HPV aşısının ücretsiz olması talebiyle açtığı davada karar açı...

Bilirkişi raporu: ‘HPV aşısı tıbben gerekli’

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin HPV aşısının ulusal bağışlama programına alınması için açtığı...

Rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısı ücretsiz ol...

Binlerce insanın hayatını kurtarabilecek olan HPV aşısı, Türkiye’de ulusal aşı programında değil. Sa...