Tecavüz davasında 'olağanüstü' adaletsizlik
Gebze'de yeniden görülen tecavüz davasında sanık avukatından kadını suçlayan korkunç bir savunma geldi. Üstelik yargılanan kişi başka kadınlara da cinsel saldırıda bulunmuş ve şu an dışarıda.

Skandallarla dolu dava bundan 8 yıl önce başladı. 2009 yılında Gebze’de tanınan bir iş adamı A.A. tarafından tecavüze uğrayan bir kadın 24 saat geçmeden şikayette bulundu. Kadının şikayetine, somut delil içeren raporlara ve tanıklara rağmen tecavüzcü tutuklanmadı. Gerekçe ise bıçakla, ölüm tehdidiyle tecavüze maruz kalan kadının, tecavüz öncesi ve sonrası kimi davranışlarının hayatın olağan akışına uygun bulunmaması...
A.A. tecavüz suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı ama Yargıtay, kadının kimi davranışlarını ‘hayatın olağan akışı’na uygun bulmayarak tutukluluk kararını bozdu. Dosya tekrar yerel mahkemeye gönderildi. Hapis cezası kararını bozması üzerine yeniden yargılama başladı.
Yeniden başlayan davanın Gebze Adliyesinde görülen ilk duruşmasına sanık A.A. katılmadı. Sanık avukatı ise tecavüze uğrayan kadının yalnız yaşamasını mahkemede gündeme getirerek tecavüzü meşrulaştırmaya çalıştı. Sanık avukatı mahkemede, kadının anne ve babasının ayrı olduğunu, yani psikolojisinin başından beri bozuk olabileceğini savundu. Avukat, davaya kadın örgütlerinden gelen desteği ise ‘istismar’ olarak değerlendirdi ve “Bu davayı Özgecan Aslan’ın ismini kullanarak gündem etmeye çalışıyorlar ama iki davanın alakası yok. Sanığımın beraat talebi üzerine şimdi yeni tanıklar çıkıyor, bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘TUTUKLANMADI, BAŞKA BİR KADINA SALDIRDI’
Davanın Yargıtay’da bozulmasına da tepki gösteren avukatlar ve kadın örgütleri, “Bu davada yargılanan tecavüzcü, bu olay sonrasında başka bir kadına tecavüz etmeye kalkmış, cinsel saldırı suçundan sadece 3 yıl 4 ay hapis cezası almıştır. Tecavüzcünün geçmişinde işlediği benzer suçlar mahkemelerce dikkate alınmalı, iyi hal, haksız tahrik gibi indirimler uygulanmamalı” diye konuştu.
Sanığın dışarıda elini kolunu sallaya sallaya dolaştığına dikkat çeken avukatlar, sanığın tutuklanmasını istedi.
Dava, eksiklerin tamamlanması için 20 Haziran’a ertelendi.

DÜĞÜNÜNE MİLLETVEKİLLER KATILMIŞTI
2009 yılında yaşanan tecavüz olayının ardından 13 yıl ceza alan ama 1 gün bile cezaevinde yatmayan A.A, 2013 yılında yargılama sürerken milletvekillerinin de katıldığı görkemli bir düğün yaparak evlendi.
S.D. ise gazetelere verdiği röportajda “Bana tecavüz eden kişi hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Benim dünyam karardı, hayatım paramparça oldu. Bu şahıs 13 yıl hapis cezası aldı. Ancak ne hikmettir ki tecavüzden hapis cezası alan bir kişi yıllardır dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Benim hayatımı karartan kişi ise milletvekillerinin katıldığı bir düğün ile evlenerek yuvasını kurdu. 5 aydır Yargıtay’ın bu cezayı onaylamasını bekliyorum. Davadan vazgeçmem için bir çok telefon aldım, tehdit edildim. Davadan asla vazgeçmeyeceğim” demişti. 


İlgili haberler
Bir taciz hikayesi: Suçlu olan ben değilim!

Esenyalı'da kimliği belirsiz bir erkek kadınları taciz ediyor. Otobüste ya da durakta adres sorma ba...

Sanıktan bildik savunma: 'Tecavüz yok, ilişki var'

Kızı tecavüze uğrayan Nurten'in dayanışma çağrısını yayımlamıştık daha önce sitemizde. Tecavüz davas...

Nedir çektiğimiz 'iyi hal' ve 'haksız tahrik' indi...

Mahkeme, bir kadının giydiği taytı yine 'tahrik' kabul etti. Gelin, kadın cinayetlerini adeta teşvik...