Sendika hakkı için direnen işçiler mücadelede kararlı
Sendikalaştıkları için işten atılan, Tekirdağ Valiliği önünde polisin müdahalesine maruz kalan AdkoTurk işçisi kadınlar bugün de grev alanındaydı. Kadın işçiler ‘Mücadelemiz devam edecek’ dedi.

Sendikalaşma ve TİS hakları için greve çıkan, sorunlarının çözümü için Tekirdağ Valiliği önünde eylem yaparken yaka paça gözaltına alınan Bel Karper ve Indomie AdkoTurk işçileri 15 saat süren ifade işleminin ardından serbest bırakıldı. Yeniden grev alanına dönen işçiler kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceklerini belirtiyor.

Bel Karper ve Indomie AdkoTurk’te toplu sözleşme görüşmelerine katılmayan patronlar birçok işçiyi işten çıkarmış, işçiler greve başladıklarında ise çeşitli şekillerde grev kırıcılığı yapmıştı. Bel Karper’de fabrika yönetimi dışarıdan işçi getirerek üretimi devam ettirmek isterken, grev kırıcılarını engellemek isteyen işçiler ise karakola götürülüp 12 bin liraya varan para cezalarına çarptırılmıştı. Süreç içerisinde işçilerin çadırına iki kez kuru sıkı tabancalarla saldırı da düzenlenmişti. AdkoTurk işçileri ise polis zoru ve patronun yeni işçi alımı gibi grev kırıcılığıyla karşı karşıya kalmıştı. Bel Karper ve AdkoTurk işçileri bu sorunların çözümü için önceki gün Tekirdağ Valisi ile görüşmek için Valilik önüne gitmiş, ancak burada “Çevik süpür” emriyle yerlerde sürüklenmiş, yaka paça gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 58 işçi 15 saatlik ifade işleminden sonra serbest bırakıldı. İşçiler serbest bırakıldıktan sonra yeniden grev alanına döndü.

‘DEVLET BİZİ EZDİ’

Yaşadıklarını Evrensel’e anlatan işçilerden Sevcan Dervişoğlu, “Biz beş aydır uğradığımız haksızlığı Valiye duyurmak, hakkımızı aramak için Valiliğin önüne gittik. Valiliğin önünde karşılaştığımız tek şey şiddetti. Çocuklarımızın önünde kadın erkek saçlarımızdan çekilerek sürüklendik. Sanki biz çöpmüşüz gibi polis amirinin ‘Süpür’ demesi ile karşılaştık. Biz sadece devletin valisi ile görüşmek istedik” dedi.

Başka bir işçi de “Biz oraya varır varmaz çevik kuvvet geldi. Çevik kuvvet ekibi ‘Süpürün’ diyerek çöpleri süpürür gibi bizi süpürüp attı aşağıya. Kimi arkadaşlarımızı korkuluktan aşağıya attılar, kalkanları üzerimize attılar, merdivenden aşağıya düşürüldük, yerlerde sürüklendik. 58 arkadaşımız ifadeye alındı” diye konuştu.

İşçilerden Aynur Kalkan da “Sendikaya üye oldum diye Kod 29’dan işten atıldım. Biz 150 gündür burada mücadele ediyoruz. 23 Ağustos’ta greve çıktık. Devlet o zaman da polis zoru ile bizim grevimizi kırmaya çalıştı. Emniyet amirleri, kaymakamlık hep bize karşıydı. Biz de sesimizi duyurmak için arkadaşlarımızla anlaştık, buranın en yetkilisi valiye gidelim dedik. Valiliğin önüne oturduğumuz anda çevik kuvvet oraya yığılmaya başladı. Vali sesimizi duymadı, çevik kuvvete de zaten emir verdi. Çevik kuvvet ‘Süpürün bunları’ dediği anda biz emekçi kadınları çöp gibi oradan atmaya başladı. Kadınların baş örtüsüne el uzattılar, çocuklarını copladılar. Hani nerede kadın hakları? Hani nerede kadına şiddete hayır diyen devlet. Resmen devlet orada bizi ezdi. Beni de yerlerde sürüklediler, gözaltına aldılar. Ama kaçmak yok mücadeleye devam” diye konuştu.

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Bel Karper ve AdkoTurk işçileri Tekirdağ Valiliği...

Tekirdağ Valisi ile görüşmek isteyen Bel Karper ve AdkoTurk işçilerine polis müdahale etti. İşçilerd...

Direnişteki AdkoTurk işçileri: Ezilen değil dimdik...

Sendikalaştıkları için işten atılan AdkoTurk işçilerinin direnişi 4 ayı geride bıraktı. Kadın işçile...

AdkoTurk’te baskı da grev de büyüyor

İndomia AdkoTurk grevi, 15. gününü geride bırakırken, grev yeni işçilerin katılımıyla güçleniyor.