Selma Gürkan: Halkın seçimine saygı gösterilsin, Leyla Güven serbest bırakılsın!
Açlık grevine başlayan Leyla Güven’in tutukluluğuna ve maruz kaldığı hukuksuzluğa ilişkin EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan “Halkın seçimine saygı gösterilerek Leyla Güven serbest bırakılmalı” dedi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in tutukluluğuna ilişkin yaptığı açıklamada "Leyla Güven’e özel hukuk uygulamasından vazgeçilmeli, serbest bırakılmalı” dedi.

Gürkan’ın açıklaması şöyle:

Siyasi iktidar Kürt sorununda eşit, demokratik haklara dayanan bir çözüm yerine redde ve tekçiliğe dayanan çözümsüzlük politikasında ısrar etmektedir. Bu çözümsüzlük politikası hükümetin iç ve dış politikasını doğrudan etkilemekte, halklarımızın geleceğini tehdit edecek kararlara imza atmaktadır. Demokratik hakların tesis edilmesi, ülkede ve bölgede halklara dost, barışçı politikalar yerine çatışmacı, kutuplaştırıcı, yasakçı, tekçi politikalar ve muhalefete ve Kürt siyasetine tehdit dili sürdürülmektedir. Bu politikaların bir parçası olarak HDP eski eşbaşkanları dahil yüzlerce siyasetçi ile birlikte son seçimlerde milletvekili seçilen Leyla Güven de tutuklu olarak hukuksuz bir şekilde yargılanmaktadır. Yerel seçim startı, seçileceklerin AKP makbulünde olmaması halinde görevden alınacakları tehdidi ile verilmiştir. Daha yerel seçimlere gitmeden Erdoğan ve hükümet yetkilileri kayyım kılıcını sallayarak propagandayı başlatmıştır.
Kişiye özel hukuk uygulanmaması en basit hukuk ve yargılama usulü kuralıdır. Ancak Leyla Güven’e yapılan yargı muamelesi tam tersi kişiye özel hukuk uygulamasıdır. Son seçimlerde tutuklu iken seçilen tek milletvekili Leyla Güven değildir. Enis Berberoğlu serbest bırakılarak hukuksuzluk hafifletilmiş ancak Leyla Güven’in tutukluluğunda ısrar edilmektedir. Bu uygulama bile yargının siyasi iktidarın vesayeti altında olduğunu göstermektedir. Diğer yargılamalarda olduğu gibi Güven ile ilgili kararın da siyasi konjonktürün akışına göre verilme olasılığı çok güçlüdür.
Leyla Güven, maruz bırakıldığı hukuksuzluğa karşı sesini duyurabilmek için süresiz açlık grevine başlamıştır. Bu siyasi tablonun sorumlusu siyasi iktidardır ve bu hukuksuzluğun giderilmesi için karar vermesi gereken yerdir aynı zamanda. Halkın tercihine, seçimine saygı gösterilerek Leyla Güven serbest bırakılmalı, seçenlerine karşı sorumluluğunun gereği olarak milletvekilliği görevini yerine getirmesi için gerekli koşullar sağlanmalıdır. NE OLMUŞTU?
31 Ocak’ta tutuklanan HDP’li Güven hakkında televizyondaki açıklamaları ve sosyal medyadaki ‘Zeytin Dalı Harekatı’ paylaşımları gerekçesiyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlatılmış, hakkında 17 yıl altı aydan 31 yıl altı aya kadar hapis cezası talep edilmişti.
Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz günlerde görülen Güven, hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasına kelepçeyle ifade vermeyi kabul etmediği götürülmemiş sonrasında süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlamıştı.

NE OLMUŞTU?
31 Ocak’ta tutuklanan HDP’li Güven hakkında sosyal medyadaki ‘Zeytin Dalı Harekatı’ paylaşımları gerekçesiyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlatılmış, hakkında 17 yıl altı aydan 31 yıl altı aya kadar hapis cezası talep edilmişti.
Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz günlerde görülen Güven, hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasına kelepçeyle ifade vermeyi kabul etmediği götürülmemiş sonrasında süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlamıştı.

İlgili haberler
Emek Partisi Kadıköy’de yaşanan taciz ve saldırıya...

Emek Partisi Kadıköy İlçe Örgütü Kadıköy’de kızına sözlü tacizde bulunan gruba tepki gösteren kağıt...

Emek Partili kadınlar: Savaşın parçası olmayacağız...

Afrin operasyonuna dair açıklama yapan Emek Partili kadınlar ‘Savaş olmayan yere savaş götürmek kadı...

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan yargılanıyor!

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, hükümetin savaş politikalarını eleştirdiği için 9 Ekim Salı günü İs...