Sanık avukatı Şule Çet’in babasını suçladı: Para göndermedi
Ankara’da bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek ölen Şule Çet davasının ikinci duruşması yarın. Avukat Umur Yıldırım yaptığı çağrıda ‘İnsanların desteği bizim için önemli’ diyor.

Ankara’da bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet’in davasında yeni bir gelişme yaşandı. Sanık Çağatay Aksu’nun avukatı tarafından verilen dilekçede, Şule Çet’in psikolojisinin babası para göndermedi diye bozulmuş olabileceği iddia edildi. Çet’in avukatı Umur Yıldırım, “Kim babasından para almadığı için intihar eder ki? Şule günlüğü 120 liraya çalışıyordu, ayda 20 gün çalıştığını düşünürsek 2 bin 500 liraya yakın bir para eder. Ayrıca devletten kredi alıyor ve babası da para gönderiyordu. Savunacak bir şeyleri kalmadı. Akla mantığa uygun olmayan, yargıyı geciktirmeyi yönelik beyanları var” dedi.

Ankara’da bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet davasının ikinci duruşması yarın Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Duruşma öncesi sanıklar tarafından verilen bir dilekçede Şule Çet’in babası adeta suçlandı. Sanık Çağatay Aksu’nun avukatı Levent Ekmen tarafından verilen dilekçede “Şule Çet’in babası kızına düzenli olarak para gönderdiğini söylemiştir. Ancak yaptığımız araştırmalarda bu beyanın doğru olmadığını öğrenmiş bulunmaktayız. Maktulün psikolojik durumunu etkileyecek bu durumun tespiti için bankalara müzekkere yazılarak Şule Çet ve babasının hesap hareketinin istenmesi” talep edildi.

‘ALAY EDER BEYANLARI VAR’

Karşı tarafın elinde artık hiçbir şey kalmadığını belirten Yıldırım şunları söyledi: “Sanıklardan birisinin avukatı, Şule Çet’e babası tarafından düzenli para gönderdiğinin doğru olmadığını ve bu durumun maktülün psikolojik durumunu etkileyebileceği için bankalara müzekkere yazılarak hesap hareketlerinin istenmesi talep etmiş. İnsanlarla alay eder beyanları var. Kim babasından para almadığı için intihar eder ki? Şule günlüğü 120 liraya çalışıyordu, ayda 20 gün çalıştığını düşünürsek 2 bin 500 liraya yakın bir para eder. Ayrıca devletten kredi alıyor ve babası da para gönderiyordu. Savunacak bir şeyleri kalmadı. Akla mantığa uygun olmayan, yargıyı geciktirmeyi yönelik beyanları var”.

YANIT GELMEZSE KAMU GÖREVLİLERİNE SUÇ DUYURUSU

Çet’in iç çamaşırları ile ilgili müzaekkere yazıldığını ancak henüz cevabının gelmediğini belirten Yıldırım, cevap verilmezse çamaşırlarının kayıp olması, olay yerinde lavabodaki kan ve yerdeki sıvı örnekleri alınmaması ile ilgili kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
Kamuoyu desteğinin önemine dikkat çeken Yıldırım, bu davanın Şule’yi geri getirmeyeceğini ama başka Şulelerin ölmemesi için caydırıcı olacağını söyledi. O nedenle bu davadan çıkacak kararın önemli olduğunu belirten Yıldırım, “İnsanların desteği bizim için önemli. Çünkü bu dosya ‘İntihar’ denilerek kapatılacak bir dosya idi, kamuoyu desteği ile bu noktaya geldi” diye konuştu.

İLK DURUŞMADA NE OLMUŞTU?
Şule Çet’in ölümünün ardından görülen ilk duruşmada, kadınların yoğun katılımı nedeniyle davayı takip etmeye gelenler duruşma salonunun önünden üst katlara kadar adliye koridorlarına sığmadı. Sadece Çet ailesi, yakınları ve bakanlığın müdahillik talebini kabul ettiği davada, sanıklar Çağatay Aksu, Berk Akand ve tanık beyanları dinlendi. Sanık Çağatay Aksu hiçbir suçlamayı kabul etmezken çapraz sorgu sırasında çelişkili ifadeler verdi. Diğer sanık Berk Akand ise Şule’nin nasıl düştüğünü görmediği söyleyerek, “Ben krize girmiştim, Çağatay çok sakindi” sözleri dikkat çekti. Çet ailesinin Avukatı Yıldırım, mahkeme heyetine adli tıp raporlarıyla, vajinal ve anal ilişkiye zorlama kanıtlarını, kalçada ısırık izine ve anal bölgede sanığın tükürüğüne dair kanıt sundu. Sanık avukatının tutukluluğa yetecek kanıt olmadığı, 4 ay boyunca bir yere kaçmadıklarını gerekçesiyle tahliye talebi reddedildi. belirterek tahliye talebini mahkeme reddederek, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.
İlgili haberler
Şule Çet, Ayşe Atasayar, Aysun Yıldırım aslında he...

‘Kadın dayanışmasına devam edeceğiz, bizim gücümüz bu. Dert olsun kadınların hayatını cehenneme çevi...

Şule Çet ve ‘Avukatın Bağımsızlığı İlkesi’

Şule Çet davasında avukatlar: Bir avukat savunmasını yaparken, hukukun yanında olmak, kendine, baros...

GÜNÜN VİDEOSU: Şule Çet için Adalet!

Bir plazadan düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet için adalet iste...