Namus cinayetlerini tetikleyecek bir mahkeme kararı daha!
Boşanmak istediği için öldürülen Nergis Yavaş’ın ölümüne ilişkin görülen davada mahkeme Yavaş’ın ‘evlilik sadakatini yerine getirmediği’ gerekçesiyle faile haksız tahrik indirimi uyguladı.

Aydın’da kendisinden boşanmak isteyen Nergis Yavaş’ı öldüren Hüsamettin Yavaş’a 20 yıl hapis cezası verildi, Nergis Yavaş’ın telefon görüşmelerinde ‘başka erkeklerle görüştüğü’ ve ‘evlilik sadakatini yerine getirmediği’ gerekçesiyle faile haksız tahrik indirimi uygulandı. Nergis Yavaş’ın halası “Nergis bana eşinden boşanmak istediğini fakat eşinin onu ‘seni bıçakla öldürürüm’ diyerek tehdit ettiğini söyledi” dedi.

Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi’nde 19 Mayıs 2019’da meydana gelen olayda Hüsamettin Yavaş, tartıştığı 29 yıllık eşi Nergis Yavaş’ı öldürmüştü. Aydın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı.

‘EVLİLİK SADAKATİNİ YERİNE GETİRMEDİ’ DEĞERLENDİRMESİYLE İNDİRİM!
Cumhuriyet savcısı mütalaasında, öldürülen Nergis Yavaş’ın telefon kayıtlarının incelenmesinde başka erkeklerle görüşmesini ‘evlilik sadakatini yerine getirmemek’ olarak iddia ederek Hüsamettin Yavaş’a haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etti. Mahkeme heyeti de sanık Hüsamettin Yavaş’a verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını haksız tahrik indirimi ile 20 yıla indirdi.

‘ BOŞANMAK İSTEDİĞİ İÇİN ÖLÜM TEHDİDİ ALDI’
Kararın ardından konuşan Nergis Yavaş’ın oğlu U. Y. verilen cezanın az olduğunu belirterek, “Annemle babam arasında sürekli tartışma vardı. Olaydan önceki 2 ay bu tartışmalar daha da büyümüştü. Ancak annemin bir suçu yoktu. Psikolojim yerinde değil. Neredeyse 1 yıl olacak ama evimizin içi hala kan kokuyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çok iyi bir kadındı annem, neşeli bir insandı. Şimdi eve girdiğimde onun sesini duyamıyorum. Umarım kadın cinayetleri son bulur” dedi.

Nergis Yavaş’ın halası H. E. ise olaydan 3 ay önce, Yavaş’ın kendisini telefonla aradığını belirterek, “Nergis bana eşinden boşanmak istediğini fakat eşinin onu ‘seni bıçakla öldürürüm’ diyerek tehdit ettiğini söyledi. Hemen yetkili yerlere durumu iletmesini istedim ama maalesef bu olayın yaşanmasını engelleyemedik” dedi.

İlgili haberler
Kocaeli Barosu kadın cinayetiyle ilgili açıklama y...

3 ay önce boşandığı Kerem Tuğral tarafından öldürülen Ayşe Acar için Kocaeli Barosu Kadın Hakları Me...

GÜNÜN RAKAMI: 2019 son 10 yılda en çok kadın cinay...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve CHP Milletvekili Necati Tığlı’nın raporları kadın cina...

İzmir’de yaşamını sonlandıran kadın eski patronunu...

İzmir Çiğli’de hayatını sonlandıran Şengül K., ardında bıraktığı notta eski patronunun tacizine uğra...