Munzur Üniversitesi mezuniyet töreninde ‘Gülistan nerede?’ sorusuna tahammül yok
Munzur Üniversitesi mezuniyet töreninde Aygül Doku sahneden ‘Gülistan nerede?’ diye sordu. Özel güvenlik, Doku’yu sahneden zorla indirmek istedi, Gülistan’ın arkadaşlarının sesi müzikle bastırıldı.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2’nci sınıf öğrencisiyken kaybolan ve 5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun sınıf arkadaşları mezun oldu. Mezuniyet törenine gelen ablası Aygül Doku, sahnede söz almak istedi ancak izin verilmedi. Gülistan’ın durumuna dikkat çekmek isteyen Aygül Doku, üniversite güvenliği tarafından yaka paça sahneden indirildi. Öğrencilerin ısrarlı çabaları sonucu sahneye çıkan Aygül Doku, ""Gülistan burada olsaydı o da kepini atıp mezun olacaktı ama Gülistan’ın geleceğini, gençliğini ve hayallerini çaldılar. Ben ona söz vermiştim. Mezuniyet törenine mavi giyip gelecektim ama Gülistan 888 gündür karanlıkta” dedi.

DHA’da yer alan bilgilere göre, Dersim’de, Munzur Üniversitesinin 2021-2022 akademik yılında mezun olan öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi. Törene Vali Mehmet Ali Özkan, Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek, akademisyenler, öğrenciler ve velileri katıldı. Yapılan törenle, 5 Ocak 2020 tarihinde kaybolan ve 889 gündür kendisinden haber alınamayan Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Gülistan Doku’nun arkadaşları da mezun oldu. Mezuniyet törenine gelen ablası Aygül Doku, kardeşinin fotoğrafıyla sahneye çıktı. Daha sonra söz almak istedi fakat yönetim tarafından izin verilmedi. Güvenlik görevlileri Aygül Doku’yu sahneden yaka paça indirdi. Duruma tepki gösteren öğrenciler ile güvenlik görevliler arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede Aygül Doku fenalaştı. Öğrencilerin ısrarlı çabaları sonucu sahneye çıkan Aygül Doku ve Gülistan’ın arkadaşları sık sık ‘Gülistan Doku Nerede’ sloganları attı. Yaşananlar sırasında sahnedeki ses sisteminden müzik verilerek Aygül Doku ve öğrencilerin sesi bastırılmak istendi.


‘GÜLİSTAN DA KEPİNİ ATIP MEZUN OLACAKTI’

Kardeşi kayıp olmasaydı arkadaşlarıyla beraber cübbe giyip mezun olacağını söyleyen Aygül Doku, "Bırakmadım Gülistan seni. Seni karanlıkta bırakmayacağım. Bugün Gülistan da diplomasını alacaktı. Bana dedi ki; o gün ikimiz mavi elbise giyelim. Öyle çok severim ki maviyi. Gülistan diplomasını almaya gelemedi. Bırakmadılar diplomasını alsın. Onu 888 gündür karanlıkta bırakıyorlar. Ben diplomasını almaya geldim. Benim ciğerim yanıyor. 888 gündür sabahları uyandıramadığım kardeşimi Gülistan’ımı kaybettim. Gülistan da bu cübbeyi giyecekti. Gülistan da kepini kaldıracaktı, Gülistan’ın öğrencileri olacaktı. 888 gündür Gülistan’ın hayallerini, gençliğini ve geleceğini çaldılar. Gülistan’a söz verdik; o gün mavi giyecektik ve diplomayı beraber alacaktık” dedi.

‘KARDEŞİM NEREDE? DİYE SORMAK İSTEDİM’

Aygül Doku, sosyal medya hesabından kendisine müdahale edildiği ana ait görüntülere yer vererek, “Bugün Gülistan’ımın arkadaşları mezun oldu. Diplomasını alıp ‘Kardeşim nerede?’ diye sormak istedim. Öğretim Görevlisi Bülent Kar tarafından izin verilmedi. Daha sonra özel güvenlik görevlilerini benim ve Gülistan’ın arkadaşlarının üzerine salarak korkakça sahneyi terk etti” mesajını paylaştı.

Haber-Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Gülistan Doku’nun ailesinin avukatı Ali Çimen: Eks...

Gülistan Doku ile ilgili yürütülen soruşturmada Zaynal Abakarov’un gözaltına alınma sürecini değerle...

Gülistan Doku soruşturmasında gözaltına alınan Zay...

Dersim'de kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan Doku'nun kaybolmasına ilişkin Alanya'da...

CHP’li Şaroğlu, Gülistan Doku soruşturmasındaki ge...

Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı iddia edilen dilekçe CHP Tunceli Milletvek...