Mardin’de tacizle suçlanan polis kayyuma suç duyurusu
Mardin’de Kent AŞ müdürlüğü yapan polis E. U. hakkında cinsel taciz, fuhuş ve görevi kötüye kullanmadan suç duyurusunda bulunuldu.

Mardin'de kayyum döneminde belediyeye bağlı Kent AŞ.’ye müdür olarak atanan ve geçtiğimiz günlerde iş vaadiyle kadınları fuhşa sürüklediğine dair ses kayıtları açığa çıkan polis E. U. hakkında cinsel taciz, fuhuş ve görevi kötüye kullanma suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bulunan kurumlar şöyle: Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Rosa Kadın Derneği, Mardin Şahmaran Kadın Platformu, İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma Ve Uygulama Merkezi ve HDP Kadın Meclisleri.

BİRÇOK KADIN BU MUAMELELERE MARUZ KALDI
Suç duyurusunda bulunulan kurumlar adına açıklamada bulunan Avukat Jiyan Abdussemedoğlu “Söz konusu kişi bulunduğu makamın kamu gücünü kullanarak, aynı şirketin kadın çalışanına daha iyi bir görev vaadi ile alenen tacizde bulunmuş ve fuhuş yapmaya telkin etmiştir. Ses kayıtlarına yansıyan konuşmalar olayın oldukça çetrefil ve kapsamlı bir kirli örgütlenme olduğunu ve başka birçok kadın çalışanın da bu tür muamelelere maruz kaldığının işaretlerini taşımaktadır” dedi.

Kayyumların işten çıkardığı personelleri ve kapatılan kadın kurumlarını da hatırlatan Abdussemedoğlu, “Bahse konu ses kaydını alan kadın arkadaşımız büyük bir cesaretle uğradığı cinsel saldırıyı ifşa etmiş, bireysel olarak suç duyurusunda bulunmuş ve kovuşturma başlatılmasını sağlamıştır. Ancak polis memuru E. U. ve yandaşları tarafından tehditle geri çektirilmiştir” dedi.

ARKADAŞIMIZIN YANINDAYIZ
Abdussemedoğlu “Kadın arkadaşımızın hukuken ve psikolojik olarak yanındayız ve davanın sonunda kadar takipçisi olacağız. E. U. yargı önüne çıkana ve uyguladığı şiddetin cezasını alana kadar davanın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Olay gazeteci Sedat Sur'un ses kayıtlarını paylaşması üzerine ortaya çıkmıştı.

İlgili haberler
Sendikalaşmak istediler, kayyum tarafından işten a...

Darbe girişiminin ardından devletin el koyduğu Orkide Yağ’da işten atılan işçiler kayyuma çağrı yapt...

Kayyumun yönettiği fabrikada iş kazası: Kadın işçi...

Adana’da kayyum tarafından yönetilen Vural Plastik’te hışır makinesinde çalışan kadın işçinin eli ma...